Higiena i profilaktyka,  Stomatologia estetyczna

Wybielanie zębów lampą – hit czy kit?

Każdy z nas chciałby mieć piękny i olśniewający uśmiech, najlepiej niedużym kosztem i w krótkim czasie. Na rynku dostępnych jest wiele systemów wybielających zęby przy użyciu fal świetlnych do stosowania domowego, większość z nich budzi u mnie wątpliwości co do ich skuteczności i bezpieczeństwa. W Polsce popularne są między innymi Coco Glam, Smile Secret czy Mr.Whitening. Wszyscy poducenci obiecują cudowne efekty, ale ich słowa nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych[1][2][3]. Ponadto niejednokrotnie widziałam, że osoby reklamujące te systemy mają licówki czy korony na zębach i to im zawdzięczają swój perfekcyjny uśmiech.

Musicie pamiętać, że to żel wybielający jest najważniejszym składnikiem takiego systemu, to na niego zwracajcie uwagę wybierając system dla siebie, światło w żaden sposób nie wspomaga proc esu wybielania. Niestety często systemy te oferują żele, które nie są skuteczne, a mogą być szkodliwe. Wiele razy widziałam informacje:

Bezpieczny i ekologiczny żel wybielający, bez NADTLENKÓW!

Tymczasem aby żel wybielający zęby był skuteczny, musi zawierać nadtlenki i to w odpowiednim stężeniu (najczęściej jest to stężenie 10-16% nadtlenku karbamidu, uznanego przez Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne za bezpieczny w użyciu domowym). Zamiast nadtlenków często pojawia się albo olej kokosowy albo węgiel aktywny. Olej kokosowy nie ma działania wybielającego, o czym szerzej wspominałam we wpisie o SmileSecret. Natomiast węgiel aktywny jest szkodliwy dla zębów i może je przebarwiać – początkowo daje fajne efekty, bo działa jak papier ścierny, czyli zdziera z powierzchni zębów zanieczyszczenia i przebarwień, ale zdziera również szkliwo, uszkadzając je nieodwracalnie. To zagadnienie szerzej opisałam tutaj.

Od wielu lat niezmiennie najbezpieczeniejszą i najskuteczniejszą metodą wybielania zębów, dającą długotrwałe efekty, jest wybielania nakładkowe. Pacjent dostaje wykonanie indywidualnie nakładki na zęby oraz żele wybielające (najczęściej 16% nadtlenek karbamidu, popularni producenci: White Dental Beauty czy Philips Zoom), które zakłada przez 14 dni (zazwyczaj), na kilka godzin lub całą noc. Żele zawierają substancje wspierające remineralizację szkliwa, a co za tym idzie zapobiegające nadwrażliwości pozabiegowej, takie jak fluorki, związki wapnia i fosforanowe.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.