Stomatologia estetyczna

Wybielanie nakładkowe – najlepsza metoda wybielania zębów

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w gabinecie stomatologicznym jest: co mógłbym zrobić żeby mój uśmiech wyglądał lepiej. Do jednej z najpopularniejszych metod należy wybielanie zębów. Metod wybielania jest kilka, między innymi pasty oraz paski wybielające, nakładki z żelem z lub bez dodatkowej aktywacji światłem. Która z nich wybrać?

Swoim pacjentom polecam wybielanie nakładkowe, ponieważ uznaje się je obecnie za najbezpieczniejszą i najtrwalszą metodę wybielania zębów.

Skuteczność wybielania w dużym stopniu zależy od przyczyn przebarwień zębów. Przebarwienia zębów mogą powstać na skutek wnikania do struktury tkanek zęba barwników (przebarwienia endogenne) lub przylegania do powierzchni szkliwa czynników chromogennych (przebarwienia egzogenne). Przebarwienia pochodzenia zewnętrznego (egzogenne), np. płytka nazębna, osad nikotynowy, osady po kawie, herbacie, czerwonym winie, dają się łatwo usunąć.

Metodę postępowania dostosowuje się do potrzeb każdego pacjenta indywidualnie, uwzględniając rodzaj przebarwień, nawyki dietetyczne, obecności wypełnień w zębach. Przed rozpoczęciem zabiegu należy obowiązkowo wykonać higienizację – skaling i piaskowanie.

Przeciwskazania do wybielania zębów:
– choroby przyzębia,
– recesja (obniżenie się) dziąseł,
– brak lub niewłaściwa higiena jamy ustnej,
– osoby z nadwrażliwością zębów,
– kobiety w ciąży i karmiące,
– młody wiek (poniżej 16. roku życia),
– osoby uczulone na składniki preparatu wybielającego lub tworzywa stosowane podczas zabiegu,
– pacjenci z ciężkimi chorobami układowymi,
– nałogowi palacze tytoniu.

Systemy aplikowane na łyżkach (nakładkach) są dostępne zarówno u stomatologa (nakładki wykonuje indywidualnie dla każdego pacjenta technik, dlatego będą one lepiej dopasowane, a co za tym idzie wybielanie będzie dokładniejsze) jak i w aptekach/sklepach bez recepty (metoda „ogrzej i zagryź”, czyli samodzielnie wykonuje się nakładki w domu, koszt ok. 150zł).
Żel wybielający to 10-16% nadtlenek karbamidu, najczęściej 15%. Można go aplikować na 2-4 godziny w ciągu dnia lub na całą noc. Procedura zazwyczaj trwa 7- 14 dni, efekt widoczny jest już po kilku dniach. Metoda ta pozwala na rozjaśnienie zębów o kilka odcieni, ale pacjent musi być zdyscyplinowany i regularnie nosić nakładkę. Efekt utrzymuje się w zależności od diety i innych czynników środowiskowych (jak np. palenie tytoniu, picie kawy) do 3 lat. Dla utrzymania się jak najdłużej optymalnego efektu, warto co miesiąc wykonać wybielanie przypominające.

W naszym gabinecie najlepiej sprawdzają się żele wybielające Philips Zoom i White Dental Beauty.

W trakcie procesu wybielania warto wspomóc remineralizację. Więcej na ten temat napisałam tutaj i tutaj. O tym jak zapobiec wystąpienia bólu zębów po procesie wybielania pisałam tutaj.

Koszt wybielania nakładkowego w gabinecie to ok. 400-800zł. Nadzorowanie przebiegu procesu przez lekarza zmniejszy potencjalne zagrożenie i zapewni najlepszy efekt.