Higiena i profilaktyka

Szczoteczka elektryczna czy soniczna – którą wybrać?

To pytanie stomatolodzy słyszą coraz częściej w swoim gabinecie. W ostatnim czasie szczoteczki soniczne biją rekordy popularności, ale czy są lepsze od klasycznych szczoteczek elektrycznych oscylacyjno-rotacyjnych?

Większość modeli szczoteczek elektrycznych wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne, natomiast niektóre modele dodatkowo wykonują ruchy pulsacyjne. Ruch oscylacyjno-rotacyjny to ruch główki z boku na bok (naprzemiennie w prawo i w lewo). Jeśli szczoteczka dodatkowo porusza się ruchem pulsacyjnym, to jej główka przybliża się i oddala od powierzchni zębów. Najpopularniejszą firmą produkującą ten rodzaj szczoteczek jest Oral-B. Ich skuteczność została potwierdzona wieloma badaniami.

Szczoteczki soniczne wykorzystują w swoim działaniu fale dźwiękowe. Pracując z częstotliwością minimum 260 Hz, wytwarzają fale, które wzbudzają drgania we włóknach, a jednocześnie, docierając na odległość do 4 mm od włókien, wprawiają w ruch cząsteczki śliny zmieszanej z pastą. Szczoteczka elektryczna w ciągu minuty wykonuje około 58 000 obrotów na minutę, natomiast szczoteczka soniczna od 31 000 do 62 000. Są to tzw. ruchy wymiatająco-pulsacyjne. Do najbardziej popularnych marek szczoteczek sonicznych zaliczyć możemy Xiaomi, Philips Sonicare czy Seysso.

Oba rodzaje szczoteczek są bezpieczne zarówno dla tkanek miękkich jak i twardych jamy ustnej. Zagadnienie to również zostało dokładnie zbadane.

Badania wskazują na wyższą skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej szczoteczek oscylacyjno-rotacyjnych. Wbrew temu co mówią producenci szczoteczek sonicznych, szczoteczki o-r lepiej oczyszczają przestrzenie międzyzębowe. W przypadku ograniczenia zapalenia dziąseł i ich krwawienia, potrzebne jest więcej badań nad ich skutecznością. Szczoteczki soniczne mogą okazać się skuteczniejsze w usuwaniu twardych osadów (kamienia nazębnego), ale ta kwestia również wymaga dokładniejszego zbadania.

Należy podkreślić, że zarówno szczoteczki soniczne jak i oscylacyjno-rotacyjne są bardzo skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej i mają dużo wyższa efektywność niż w przypadku szczoteczek manualnych.

Oral-B PRO 2000 (cena 269zł)
Oral-B Genius X 10000 (cena 1069zł)
Xiaomi Ocean Clean Air (cena 289zł)
Philips Sonicare (ceny zaczynają się od 969zł i różnią się w przypadku poszczególnych modeli)
Seysso Carbon Professional (cena 429zł)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.