Higiena i profilaktyka,  Próchnica

Pierwsza wizyta dorosłego pacjenta w gabinecie stomatologicznym – czego się spodziewać i jak się przygotować?

Stomatologia jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Leczenie dentystyczne, które pamiętają nasi rodzice jest diametralnie inne od tego, które znamy dzisiaj. Kiedyś pierwsza wizyta dorosłego pacjenta w gabinecie stomatologicznym polegała na zrobieniu szybkiego przeglądu uzębienia przy użyciu lusterka i ewentualnym załataniu „dziury” lub usunięciu zęba. Dzisiaj ograniczenie się tylko do takiego działania można nazwać niemal błędem w sztuce lekarskiej. Jest tak dlatego, że między innymi bardzo wiele schorzeń jamy ustnej możemy wykryć tylko i wyłącznie dzięki wykonywaniu zdjęć RTG, bez nich nie można stwierdzić ze 100% pewnością, że pacjent jest zdrowy. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym wpisie. Jeśli chcesz mieć pewność, że trafisz do wyśmienitego i oddanego specjalisty, który nie będzie Cię oceniał ani zawstydzał, zapisz się na wizytę konsultacyjną do Dentify.

Nie byłem u dentysty od kilkunastu lat, bo wstydzę się swojego uzębienia – to zdanie słyszę w swojej pracy niemal codziennie. Czy naprawdę jest się czego wstydzić?

Niemal każdego dnia do mojego gabinetu trafia pacjent po dłuższej nieobecności u dentysty – nieraz jest to 10 lat, ale zdarzają się też przypadki 30-letniej absencji. Niezwykle często uzasadniacie to wstydem, ale w tym miejscu chciałabym bardzo mocno podkreślić:

Nie masz powodu do wstydu przed wizytą u dentysty, moim zadaniem jest pomoc Tobie oraz nauczenie jak właściwie dbać o zdrowie jamy ustnej, a nie ocenianie czy moralizowanie. Bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z czego wynika tak długa absencja i zły stan uzębienia – najczęściej jest to efekt bardzo traumatycznych wspomnień z młodości czy zaniedbań rodziców.

Przy czym od razu zaznaczę, że nie chcę tu nikogo oskarżać, wiem że niestety mało kto za komuny i w okresie transformacji ustrojowej martwił się o regularne wizyty z dzieckiem u dentysty.

Przebieg pierwszej wizyty dorosłego pacjenta u dentysty – krok po kroku na przykładzie mojej codziennej pracy

Pierwsza wizyta pacjenta u mnie jest zawsze wizytą konsultacyjną, na której przeprowadzam dokładną diagnostykę, a następnie układam i omawiam plan leczenia wraz z orientacyjnym kosztorysem, który pacjent zabiera ze sobą do domu. Nie podejmuje żadnego leczenia, co niekiedy spotyka się z niezrozumieniem, a nawet oburzeniem. Chcę abyś był świadomym pacjentem, rozumiał potrzebę leczenia oraz w nim uczestniczył i wiedział jak dbać o zdrowie. Bez poświęcenia czasu na rozmowę z pacjentem nie da się tego osiągnąć. Wyjątek stanowią pacjenci zgłaszający się na wizytę „awaryjną”, czyli z bolącym zębem czy po urazie okolicy jamy ustnej.

W pierwszej kolejności staram się nieco poznać pacjenta, omawiam jego problemy zdrowotne i oczekiwania względem leczenia. Następnie przechodzę do diagnostyki, na którą składają się:

  • wywiad medyczny (pytam między innymi o przebyte choroby, aktywne choroby przewlekłe, przyjmowane leki, sposób prowadzenia higieny jamy ustnej, dieta i wcześniejsza historia leczenia stomatologicznego)
  • przegląd uzębienia z użyciem lusterka stomatologicznego (może być poszerzony o użycie różnych urządzeń ułatwiających wykrycie próchnicy, np. Diagnodent)
  • analiza zwarcia (pozwalająca wykryć m.in. wadę ortodontyczną)
  • badanie mięśni żucia (zdecydowana większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że bóle głowy oraz pleców mogą być związane z ich napięcie i nieprawidłowym funkcjonowaniem)
  • badanie stawu skroniowo-żuchwowego (wielu pacjentów traktuje „przeskakiwanie w szczęce” jako coś normalnego, a nie patologię)
  • zdjęcie RTG pantomograficzne (w razie potrzeby wykonuję dodatkowo zdjęcia punktowe lub tomografię stożkową CBCT, będącą najdokładniejszym badaniem obrazowym dającym obraz 3D)
  • zdjęcia fotograficzne twarzy oraz uzębienia, będące częścią dokumentacji medycznej

Dopiero po zebraniu i przeanalizowaniu tych wszystkich danych, jestem w stanie przedstawić pacjentowi jeden lub kilka planów leczenia oraz ich orientacyjne koszty, które opracowuję w formie pisemnej i przekazuję pacjentowi (nikt nie jest w stanie zapamiętać ogromu informacji przekazywanego na tego typu wizycie). Każdy plan szczegółowo omawiam, tłumaczę jak będą wyglądały poszczególne etapy leczenia, jaki jest ich czas trwania, czego się można spodziewać i jakie efekty osiągnąć.

Jeżeli pacjent nie ma wątpliwości co do wyboru konkretnego planu leczenia, to wizyta kończy się umówieniem terminów poszczególnych wizyt. Prawie zawsze pierwszym etapem leczenia jest higienizacja, czyli skaling, piaskowanie i fluoryzacja zębów. Następnie rozpoczyna się leczenie próchnicy zębów, leczenie kanałowe i ewentualne ekstrakcje zębów zakwalifikowanych do usunięcia. Często są to procedury wykonywane przez różnych lekarzy, ponieważ w nowoczesnych klinikach stomatologicznych leczenie prowadzone jest przez zespół specjalistów. Po uzyskaniu zdrowej jamy ustnej, można przystąpić do leczenia mającego na celu uzupełnienie braków zębowych i poprawę estetyki uśmiechu.

Jeśli nie jesteś pewien czy dokonałeś dobrego wyboru dentysty, zajrzyj do tego wpisu.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.