Higiena i profilaktyka,  Próchnica

Pierwsza wizyta dorosłego pacjenta w gabinecie stomatologicznym – czego się spodziewać i jak się przygotować?

Stomatologia jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Leczenie dentystyczne, które pamiętają nasi rodzice jest diametralnie inne od tego, które znamy dzisiaj. Kiedyś pierwsza wizyta u dentysty polegała na zrobieniu szybkiego przeglądu uzębienia przy użyciu lusterka i ewentualnym załataniu „dziury” lub usunięciu zęba. Dzisiaj ograniczenie się tylko do takiego działania można nazwać niemal błędem w sztuce lekarskiej. Jest tak dlatego, że między innymi bardzo wiele schorzeń jamy ustnej możemy wykryć tylko i wyłącznie dzięki wykonywaniu zdjęć RTG, bez nich nie można stwierdzić ze 100% pewnością, że pacjent jest zdrowy.

Nie byłem u dentysty od kilkunastu lat, bo wstydzę się swojego uzębienia – to zdanie słyszę w swojej pracy niemal codziennie. Czy naprawdę jest się czego wstydzić?

Niemal każdego dnia do mojego gabinetu trafia pacjent po dłuższej nieobecności u dentysty – nieraz jest to 10 lat, ale zdarzają się też przypadki 30-letniej absencji. Niezwykle często uzasadniacie to wstydem, ale w tym miejscu chciałabym bardzo mocno podkreślić:

Nie masz powodu do wstydu przed wizytą u dentysty, moim zadaniem jest pomoc Tobie oraz nauczenie jak właściwie dbać o zdrowie jamy ustnej, a nie ocenianie czy moralizowanie. Bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z czego wynika tak długa absencja i zły stan uzębienia – najczęściej jest to efekt bardzo traumatycznych wspomnień z młodości czy zaniedbań rodziców.

Przy czym od razu zaznaczę, że nie chcę tu nikogo oskarżać, wiem że niestety mało kto za komuny i w okresie transformacji ustrojowej martwił się o regularne wizyty z dzieckiem u dentysty.

Przebieg wizyty krok po kroku na przykładzie mojej codziennej pracy

Pierwsza wizyta pacjenta u mnie jest zawsze wizytą konsultacyjną, na której przeprowadzam dokładną diagnostykę, a następnie układam i omawiam plan leczenia wraz z orientacyjnym kosztorysem, który pacjent zabiera ze sobą do domu. Nie podejmuje żadnego leczenia, co niekiedy spotyka się z niezrozumieniem, a nawet oburzeniem. Chcę abyś był świadomym pacjentem, rozumiał potrzebę leczenia oraz w nim uczestniczył i wiedział jak dbać o zdrowie. Bez poświęcenia czasu na rozmowę z pacjentem nie da się tego osiągnąć. Wyjątek stanowią pacjenci zgłaszający się na wizytę „awaryjną”, czyli z bolącym zębem czy po urazie okolicy jamy ustnej.

W pierwszej kolejności staram się nieco poznać pacjenta, omawiam jego problemy zdrowotne i oczekiwania względem leczenia. Następnie przechodzę do diagnostyki, na którą składają się:

  • wywiad medyczny (pytam między innymi o przebyte choroby, aktywne choroby przewlekłe, przyjmowane leki, sposób prowadzenia higieny jamy ustnej, dieta i wcześniejsza historia leczenia stomatologicznego)
  • przegląd uzębienia z użyciem lusterka stomatologicznego (może być poszerzony o użycie różnych urządzeń ułatwiających wykrycie próchnicy, np. Diagnodent)
  • analiza zwarcia (pozwalająca wykryć m.in. wadę ortodontyczną)
  • badanie mięśni żucia (zdecydowana większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że bóle głowy oraz pleców mogą być związane z ich napięcie i nieprawidłowym funkcjonowaniem)
  • badanie stawu skroniowo-żuchwowego (wielu pacjentów traktuje „przeskakiwanie w szczęce” jako coś normalnego, a nie patologię)
  • zdjęcie RTG pantomograficzne (w razie potrzeby wykonuję dodatkowo zdjęcia punktowe lub tomografię stożkową CBCT, będącą najdokładniejszym badaniem obrazowym dającym obraz 3D)
  • zdjęcia fotograficzne twarzy oraz uzębienia, będące częścią dokumentacji medycznej

Dopiero po zebraniu i przeanalizowaniu tych wszystkich danych, jestem w stanie przedstawić pacjentowi jeden lub kilka planów leczenia oraz ich orientacyjne koszty, które opracowuję w formie pisemnej i przekazuję pacjentowi (nikt nie jest w stanie zapamiętać ogromu informacji przekazywanego na tego typu wizycie). Każdy plan szczegółowo omawiam, tłumaczę jak będą wyglądały poszczególne etapy leczenia, jaki jest ich czas trwania, czego się można spodziewać i jakie efekty osiągnąć.

Jeżeli pacjent nie ma wątpliwości co do wyboru konkretnego planu leczenia, to wizyta kończy się umówieniem terminów poszczególnych etapów – prawie zawsze pierwszym etapem leczenia jest higienizacja, czyli skaling – usunięcie kamienia nazębnego, piaskowanie – usunięcie przebarwień zewnętrznych, polerowanie i fluoryzacja zębów. Następnie rozpoczyna się leczenie próchnicy zębów, leczenie kanałowe i ekstrakcje zębów zakwalifikowanych do usunięcia, często są to procedury wykonywane przez różnych lekarzy, ponieważ w nowoczesnych klinikach stomatologicznych leczenie prowadzone jest przez zespół specjalistów. Po uzyskaniu zdrowej jamy ustnej, można przystąpić do leczenia mającego na celu uzupełnienie braków zębowych i poprawę estetyki uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *