
Piaskowanie zębów przywraca im biel
Każdy z nas chce mieć zdrowe i piękne zęby. Niemal każdego dnia spotykam w gabinecie Pacjenta, który chciałby coś poprawić w swoim uśmiechu. W zdecydowanej większości przypadków chodzi o żółtawy odcień zębów oraz nieestetyczne, brązowe przebarwienia. Najbezpieczniejszą metodą na pozbycie się nieestetycznych osadów z zębów jest piaskowanie profilaktyczne wraz z polerowaniem zębów w gabinecie stomatologicznym. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i nieszkodliwy, niekiedy pozwalający osiągnąć naprawdę zniewalające efekty.
Najczęściej tacy Pacjenci mają za sobą testowanie różnych produktów do stosowania domowego, bez większych efektów. Niestety na rynku dostępnych jest bardzo wiele szkodliwych rozwiązań, doprowadzających do nieodwracalnego uszkodzenia zębów. Wśród nich można wymienić pasty z węglem aktywnym czy pasty wybielające o zwiększonej ścierności. Ich działanie można porównać do papieru ściernego – nie użylibyście go do mycia zębów, prawda?
Zachęcam również do zapoznania się z innymi metodami poprawy estetyki uśmiechu:
Rodzaje przebarwień zębów
Przebarwienia zębów mogą być spowodowane różnymi czynnikami, więc sposób ich eliminacji musi być dobrany w zależności od pochodzenia nieestetycznych osadów. Nie każdą brunatną plamę jesteśmy w stanie usunąć przy pomocy piaskarki.
- przebarwienia zewnętrzne – są wynikiem stylu życia, a zatem ilości spożywanych barwiących produktów, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino oraz paleniem papierosów, a także jakością prowadzonej higieny. Ten rodzaj przebarwień obecny jest w zewnętrznych warstwach szkliwa, zatem usuwa się je w bardzo łatwy
- przebarwienia wewnętrzne – są to przebarwienia spowodowane przyjmowanie w okresie dzieciństwa niektórych leków, wadami rozwojowymi tkanek zęba, obecnością próchnicy czy obumarciem miazgi zęba. Takie przebarwienia znacznie trudniej usunąć, niekiedy konieczne jest wykonanie licówek, aby poprawić estetykę uśmiechu
- przebarwienia zębów postępujące wraz z wiekiem – mało który Pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że wraz z wiekiem zęby stają się coraz bardziej żółte. Wynika to ze stałego ścierania szkliwa, im cieńsza warstwa tym bardziej prześwituje żółta zębina, znajdująca się pod warstwą szkliwa. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się wybielanie nakładkowe zębów
ZAPISZ SIĘ DO DENTIFY NA KONSULTACJĘ
ZDIAGNOZUJEMY PRZYCZYNĘ PRZEBARWIEŃ I JE WYELIMINUJEMY NA STAŁE

Czynniki powodujące przebarwienia zębów
- pokarmy: jagody, buraki, sosy o intensywnym zabarwieniu np. curry czy sojowy i zawierające kurkumę (ogromny potencjał barwiący na żółto)
- napoje: kawa, czarna i zielona herbata, czerwone wino, ciemne napoje gazowane
- palenie i żucie tytoniu
- niewłaściwa higiena jamy ustnej
- urazy w okresie dzieciństwa mogą prowadzić do powstawania różnych wad szkliwa w zębach stałych
- choroby występujące w okresie dzieciństwa lub w ciąży wpływające na rozwój szkliwa i zębiny
- przyjmowanie niektórych leków: tetracyklina i doksycyklina przyjmowana poniżej 12 roku życia powoduje brunatne przebarwienia zębów; płyny do płukania jamy ustnej zawierające chlorheksydynę stosowane powyżej 2 tygodni powodują brunatne przebarwienia zębów, leki stosowane przy chemioterapii i radioterapii, preparaty żelaza.
Na czym polega piaskowanie zębów
Piaskowanie zębów ma na celu oczyszczenie ich z przebarwień zewnętrznych spowodowanych m.in. piciem kawy czy paleniem papierosów. W Dentify wykorzystujemy nowoczesną piaskarkę profilaktyczną wraz z proszkiem na bazie wapnia (bez dodatku sodu). Kuliste cząsteczki o średnicy 54 µm zapewniają dokładne oczyszczanie zębów z osadów, przebarwień oraz płytki nazębnej. Jednocześnie jest to zabieg całkowicie bezpieczny dla szkliwa oraz dziąseł, a także bezbolesny. Bardzo ważnym etapem jest polerowanie zębów po ich wypiaskowaniu. Po zabiegu powierzchnia szkliwa jest chropowata, co zwiększa ryzyko przyczepiania się bakterii, resztek pokarmów i utrudnia właściwe oczyszczanie. Konieczne jest jeej dokładne wygładzenie przy pomocy pasty polerskiej i gumek profilaktycznych.

Piaskowanie – czas trwania zabiegu, częstotliwość powtarzania i jego koszt
Piaskowanie jest najczęściej częścią pakietu higienizacyjnego, który zawiera jeszcze skaling (usuwanie kamienia nazębnego) oraz fluoryzację (zapobiegającą nadwrażliwości pozabiegowej zębów). Każdy pacjent odwiedzający Gabinety Higieny w Dentify po raz pierwszy, ma wykonywany również dokładny instruktaż higieny. Panie Higienistki sprawdzają jakość prowadzonej higieny i podpowiadają co można poprawić.
Pełen pakiet higienizacyjny trwa najczęściej około godziny. Samo piaskowanie to kwestia 15-30 minut, czas trwania zależy od rodzaju osadów obecnych na zębach i ich ilości. Niektóre przebarwienia usuwa się łatwiej, inne trudniej.
Pełen pakiet higienizacyjny to koszt 300zł. Natomiast sam zabieg piaskowanie to koszt 200zł. Należy go powtarzać średnio co 6-12 miesięcy.


Zobacz również

Jakie produkty spożywcze są korzystne dla zdrowia naszej jamy ustnej?
17 maja 2021
Jak wspomóc remineralizację i wzmocnić szkliwo zębów?
30 lipca 2020