Naturalna stomatologia,  Periodontologia

Płyn do płukania jamy ustnej z olejkiem z drzewa herbacianego – jak działa i kiedy go używać?

Zdrowie jamy ustnej wiąże się z obecnością różnych mikroorganizmów, znajdujących się między innymi w płytce nazębnej, które mogą wpływać na rozwój zapalenia dziąseł. Jest to naprawdę powszechne schorzenie i może pojawić się w każdym wieku.  Czynnikiem etiologicznym zapalenia dziąseł są bakterie. Zapalenie dziąseł może być indukowane przez stres, leki lub zmiany hormonalne (np. u kobiet w ciąży). Dlatego leczeniem z wyboru jest profesjonalny zabieg higieny jamy ustnej, który pozwala na usunięcie drobnoustrojów. Jednocześnie domowa higiena jamy ustnej ma podstawowe znaczenie, aby bakterie nie kolonizowały ponownie tkanek dziąseł i nie nawracały stany zapalne. Chlorheksydyna uznawana jest za złoty standard w walce z płytką nazębną i zapaleniem dziąseł, ale jej stosowanie jest ograniczone ze względu na wywoływane efekty uboczne, takie jak zaburzenia smaku czy przebarwienia zębów. Z tego względu naukowcy poszukują alternatywy dla chlorheksydyny, środka który mógłby być stosowany bez ograniczeń.

Ostatnio w dziedzinie fitoterapii zyskuje na popularności olejek eteryczny: olejek z drzewa herbacianego (tea tree oil – TTO) . Dzięki swoim właściwościom staje się coraz bardziej popularny, obecnie stosowany jest m.in. w dermatologii, onkologii oraz stomatologii. Pochodzi z destylacji liści drzewa Melaleuca alternifolia. Roślina ta należy do rodziny Myrtaceae, występuje naturalnie w Australii i Nowej Zelandii.

Zidentyfikowano dwa składniki nadające olejkowi właściwości fitoterapeutyczne: terpineol-4 i 1,8-cineol. Zgodnie z międzynarodową normą ISO, zawartość terpineolu w substancji nie może być niższa niż 30%, a cineol nie może przekraczać 15%. Stosunek procentowy jest ważny, ponieważ cineol jest drażniącym i toksycznym składnikiem olejku i należy go zrównoważyć terpineolem, aby uzyskać korzystne właściwości bez komplikacji.

Właściwości olejku herbacianego

W badaniach wykazał działanie przeciwbakteryjne wobec patogenów jamy ustnej, takich jak P. gingivalis (bakterie odpowiedzialne za zapalenie przyzębia) oraz S. mutans (bakteria próchnicotwórcza, wobec niej wykazywał nieco słabsze działanie), ponadto hamował ich przyleganie do powierzchni zęba. Od lat jest stosowany również w leczeniu opryszczki wargowej, choć ta kwestia wymaga dokładniejszego zbadania.

Oprócz powyższych właściwości ma również działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. W badaniu pilotażowym wpływał na zmniejszenie głębokości kieszonek dziąsłowych, a także zmniejszał objawy kliniczne zapalenia dziąseł, takie jak krwawienie. Pod tym względem jest skuteczniejszy niż chlorheksydyna, choć ma słabsze właściwości przeciwbakteryjne. Ponadto uczestnicy badania lepiej ocenili smak płynu z olejkiem TTO, a także zauważyli, że ma działanie odświeżające oddech.

Jak przygotować płyn do płukania ust z olejkiem herbacianym

Przygotowanie takiego płynu jest bardzo proste. Wystarczy dodać 3-5 kropli 100% olejku do około 100-125ml ciepłej wody (połowa szklanki), ale nie należy przekraczać 9 kropel na dzień. Hammer i wsp. zbadali bezpieczeństwo miejscowego stosowania olejku z TTO i wykazali, że powikłania zdarzają się sporadycznie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku połknięcia dużej ilości produktu, może on być trujący. Choć otrzymane dotychczasowo wyniki są bardzo obiecujące, aby olejek z drzewa herbacianego mógł się stać standardem leczenia zapalenia dziąseł, wymaga szerzej zakrojonych badań.

Na rynku dostępne są również gotowe produkty zawierające olejek z drzewa herbacianego.

Dr.organic Tea Tree mouthwash 41,50zł
 

Georganics, płyn do płukania ust z olejkiem z drzewa herbacianego i olejem kokosowym 52.99zł

 

 

Dr.Organic Tea Tree, pasta do zębów z olejkiem z drzewa herbacianego (1000ppm fluoru) 25.99zł

 

L’Angelica, pasta do zębów z olejem herbacianym (792ppm fluoru) 9.90zł

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.