
Wybielanie zębów olejem kokosowym i oil pulling – jaką opinię na ten temat mają naukowcy?
Olejowi kokosowemu przypisuje się bardzo wiele korzystnych właściwości, takich jak właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne czy relaksujące. Ponadto uważa się, że ma pozytywny wpływ na włosy oraz skórę, a także obniża cholesterol i pomaga w schudnięciu. Badania naukowe podają jednak niektóre z jego właściwości w wątpliwość.
Ostatnio coraz większą popularność zdobywa również w stomatologii, jako środek antybakteryjny wobec bakterii próchnicotwórczych, wybielający zęby, zwalczający płytkę nazębną oraz nieświeży oddech. Coraz popularniejsze staje się również tzw. oil pulling, czyli płukanie ust olejem kokosowym (lub innym, np. sezamowym) przez 5-20 minut, jako dodatkowy zabieg w codziennej higienie jamy ustnej. Niektórzy autorzy przypisują temu zabiegowi również ogólnoustrojowe właściwości.
Wielu producentów oraz portali internetowych, a czasami nawet dentystów, powołuje się na badania naukowe, jednakże po dokładnym przeanalizowaniu tego zagadnienia okazuje się, że nie ma wystarczających dowodów potwierdzających powyższe właściwości oleju kokosowego. W 2018 roku w renomowanym brytyjskim czasopiśmie naukowym „Nature” pojawił się artykuł dotyczący oil pulling’u. Jego autorzy w podsumowaniu napisali:
Nie ma dowodów na to, aby oil pulling miał zapobiegać próchnicy, odtruwać organizm, wzmacniać zęby, leczyć raka czy zmniejszać bóle głowy – wbrew takim twierdzeniom pojawiającym się w Internecie.
Również Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne stwierdziło, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie stosowania oleju kokosowego. Jednocześnie naukowcy nie wykluczają, że olej kokosowy może mieć korzystne właściwości dla zdrowia jamy ustnej, ale to zagadnienie wymaga bardziej rygorystycznych i lepiej zorganizowanych badań klinicznych. W 2020 roku pojawiło się badanie pilotażowe, sprawdzające skuteczność oleju kokosowego w zmniejszaniu zapalenia dziąseł spowodowanego obecnością płytki nazębnej. Wyniki są obiecujące, ale badanie było prowadzone na bardzo małej grupie. Na obecną chwilę lepiej jest zatem korzystać z innych produktów na bazie roślinnej, które mają potwierdzoną skuteczność w ograniczaniu zapalenia dziąseł, takich jak olejki eteryczne czy ekstrakt z granatu.


Zobacz również

Jak w łatwy i bezpieczny sposób pozbyć się osadów i przebarwień zębów? Stosuj pastę enzymatyczną!
28 grudnia 2020
Zielona herbata jako skuteczny środek w walce z płytką nazębną i zapaleniem dziąseł
31 sierpnia 2020
Jeden komentarz
Pingback: