
Neem – cenne Ayurwedyjskie ziele wspomagające leczenie zapalenia przyzębia
Ajurwedyjska tradycja cieszy się coraz większym zainteresowaniem w krajach zachodnich, również naukowcy doceniają jej możliwości.
Miodla indyjska (Neem) to wiecznie zielone drzewo występujące w Indiach. Od niepamiętnych czasów jego fragmenty wykorzystywane były w tradycji Ajurwedyjskiej przez Hindusów do leczenia różnych chorób, m.in.infekcji, gorączki, chorób skóry i problemów stomatologicznych. Ma działanie:
- przeciwbakteryjne,
- przeciwpróchnicowe,
- przeciwcukrzycowe,
- przeciwutleniające,
- ściągające,
- przeciwwirusowe,
- cytotoksyczne,
- przeciwzapalne.
Nimbidin, azadirachtin i nimbinin to związki aktywne obecne w Neem, które są odpowiedzialne za działanie przeciwbakteryjne. Głównym aktywnym składnikiem jest azadirachtyna, która jest skutecznym środkiem przeciwdrobnoustrojowym. Jest skuteczna m.in. przeciwko patogenom przyzębia i bakteriom kwasogennym jamy ustnej odpowiedzialnym za próchnicę i powstawanie płytki nazębnej. Ponadto ekstrakt z liści Neem wykazał znaczące działanie przeciwdrożdżakowe przeciwko C. albicans.
Jak wykazały badania[1][2], regularne szczotkowanie pastą do zębów zawierającą ekstrakt z Neem zmniejszy odkładanie się płytki nazębnej, zapobiegnie próchnicy i wzmocni odpowiedź immunologiczną dla ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Częste stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zawierającego ekstrakt z Neem zmniejsza problemy z dziąsłami, a także leczy cuchnący oddech.
Niestety często pasty zawierające Neem są pozbawione fluory. Na polskim rynku dostępna jest fantastyczna propozycja od Himalaya herbals – Complete Care, która zawiera ekstrakt z Neem, fluor, a także ekstrakt z miswaka oraz granatu.



2 komentarze
Pingback:
Pingback: