Stomatologia estetyczna

Licówki kompozytowe – tani, szybki i prosty sposób poprawy estetyki uśmiechu

Stomatologia stale się rozwija i wraz z pojawieniem się nowych materiałów na rynku, pojawiają się nowe możliwości poprawy estetyki uśmiechu. Licówki kompozytowe charakteryzują doskonałą estetyką i dobrą wytrzymałością mechaniczną, choć nie dorównują pod tym względem licówkom ceramicznym. Ich dużą zaletą jest możliwość wykonania bez uprzedniej preparacji zęba lub z minimalną preparacją, oszczędzającą naturalne tkanki zęba (standardowa licówka ceramiczna wymaga zniesienia ok. 30% tkanek, licówki ceramiczne w systemie Emax nie wymagają takiego szlifowania, ale mają z kolei wysoką cenę).

Do czego służą licówki kompozytowe (bonding)?

Licówki kompozytowe pozwalają dokonać korekty niewielkich wad zębowych, takich jak:

  • skrzywienie pojedynczego/pojedynczych zębów
  • wysunięcie jednego zęba przed inne
  • przerwy między zębami (diastema)
  • przebarwienia zęba/zębów
  • brak symetrii pomiędzy sąsiednimi zębami
  • niezadowalający kształt zębów
  • ukruszona krawędź zęba/zębów

Zazwyczaj licówki wykonuje się na wszystkie 4 siekaczy lub siekacze i kły. Nie jest to jednak obowiązek, można dokonać korekty pojedynczego zęba tak, żeby jego wygląd nie odróżniał się od pozostałych.

 

 

Stan początkowy
doi: 10.15171/joddd.2018.023

 

Licówki kompozytowe wykonane metodą bezpośrednią
doi: 10.15171/joddd.2018.023

Jak wygląda i ile trwa przygotowanie licówek kompozytowych?

Można je wykonać techniką bezpośrednią, modelując licówki w ustach pacjenta lub metodą pośrednią w laboratorium technicznym. W technice bezpośredniej, kolor licówek i kształt wybiera pacjent, na bieżąco w trakcie modelowania może to kontrolować i zgłaszać swoje uwagi. Innymi słowy, pacjent całkowicie kontroluje przebieg leczenia i uzyskiwany efekt estetyczny. Czas trwania wizyty zależy od ilości wykonywanych licówek, zazwyczaj wynosi około 2-3 godzin. Najczęściej wykonuje się je na jednej wizycie.

Jaka jest wytrzymałość i cena licówek kompozytowych?

Licówki kompozytowe wyróżniają się łatwością w naprawie, ale są bardziej podatne na przebarwienia. Średni czas użytkowania takiej pracy to ok. 6-8 lat (w porównaniu do 15 lat w przypadku licówek ceramicznych).

Koszt licówki kompozytowej: 300-600zł

Koszt licówki ceramicznej: 1200-2000zł

Na temat licówek porcelanowych możecie poczytać tutaj. Jeżeli natomiast nie zadowala Was jedynie barwa zębów, to możecie je wybielić – najlepszym wyborem będzie wybielanie nakładkowe.

Źródło: preventivedental.com

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.