
Licówki kompozytowe – tani, szybki i prosty sposób poprawy estetyki uśmiechu
Stomatologia stale się rozwija i wraz z pojawieniem się nowych materiałów na rynku, pojawiają się nowe możliwości poprawy estetyki uśmiechu. Licówki kompozytowe charakteryzują doskonałą estetyką i dobrą wytrzymałością mechaniczną, choć nie dorównują pod tym względem licówkom ceramicznym. Ich dużą zaletą jest możliwość wykonania bez uprzedniej preparacji zęba lub z minimalną preparacją, oszczędzającą naturalne tkanki zęba (standardowa licówka ceramiczna wymaga zniesienia ok. 30% tkanek, licówki ceramiczne w systemie Emax nie wymagają takiego szlifowania, ale mają z kolei wysoką cenę).
Do czego służą licówki kompozytowe (bonding)?
Licówki kompozytowe pozwalają dokonać korekty niewielkich wad zębowych, takich jak:
- skrzywienie pojedynczego/pojedynczych zębów
- wysunięcie jednego zęba przed inne
- przerwy między zębami (diastema)
- przebarwienia zęba/zębów
- brak symetrii pomiędzy sąsiednimi zębami
- niezadowalający kształt zębów
- ukruszona krawędź zęba/zębów
Zazwyczaj licówki wykonuje się na wszystkie 4 siekaczy lub siekacze i kły. Nie jest to jednak obowiązek, można dokonać korekty pojedynczego zęba tak, żeby jego wygląd nie odróżniał się od pozostałych.

doi: 10.15171/joddd.2018.023

doi: 10.15171/joddd.2018.023
Jak wygląda i ile trwa przygotowanie licówek kompozytowych?
Można je wykonać techniką bezpośrednią, modelując licówki w ustach pacjenta lub metodą pośrednią w laboratorium technicznym. W technice bezpośredniej, kolor licówek i kształt wybiera pacjent, na bieżąco w trakcie modelowania może to kontrolować i zgłaszać swoje uwagi. Innymi słowy, pacjent całkowicie kontroluje przebieg leczenia i uzyskiwany efekt estetyczny. Czas trwania wizyty zależy od ilości wykonywanych licówek, zazwyczaj wynosi około 2-3 godzin. Najczęściej wykonuje się je na jednej wizycie.
Jaka jest wytrzymałość i cena licówek kompozytowych?
Licówki kompozytowe wyróżniają się łatwością w naprawie, ale są bardziej podatne na przebarwienia. Średni czas użytkowania takiej pracy to ok. 6-8 lat (w porównaniu do 15 lat w przypadku licówek ceramicznych).
Koszt licówki kompozytowej: 300-600zł
Koszt licówki ceramicznej: 1200-2000zł
Na temat licówek porcelanowych możecie poczytać tutaj. Jeżeli natomiast nie zadowala Was jedynie barwa zębów, to możecie je wybielić – najlepszym wyborem będzie wybielanie nakładkowe.



Zobacz również

Marzysz o „Hollywood Smile”? Licówki ceramiczne w systemie E-max Ci go zapewnią
27 lipca 2020
Jak w łatwy i bezpieczny sposób pozbyć się osadów i przebarwień zębów? Stosuj pastę enzymatyczną!
28 grudnia 2020
Jeden komentarz
Pingback: