
Leczenie implantologiczne krok po kroku – wywiad z ekspertem
Leczenie implantologiczne to popularny sposób odbudowy utraconych zębów. Wielu Pacjentów kojarzy najważniejsze fakty dotyczące tego procesu, jednakże jego przebieg dla niektórych jest owiany tajemnicą. Co warto wiedzieć przed przeprowadzeniem zabiegu wszczepienia implantu? O tym opowie lek. dent. Wojciech Sucheta, ekspert implantologii oraz współwłaściciel Dentify, znanego gabinetu stomatologicznego w Bielsku-Białej.
Od czego zaczyna się procedura leczenia implantologicznego?
Zanim można wdrożyć jakiekolwiek czynności bezpośrednio związane z leczeniem, należy przeprowadzić dokładną kwalifikację do tej metody leczenia. Jej obowiązkowym elementem jest wywiad medyczny z Pacjentem, który wpierw określi jego potrzeby i oczekiwania. Następny punkt na liście stanowi kompleksowa diagnostyka – zanim dobrane zostanie odpowiednie rozwiązanie, musimy określić, z jakiego względu leczona osoba straciła uzębienie. To bardzo istotne zagadnienie, gdyż metody mogą się różnić zależnie od faktu, czy ubytki powstały z powodu np. z podeszłego wieku Pacjenta, czy też są rezultatem chorób jamy ustnej.
Po przeprowadzeniu badań diagnostycznych, w których skład wchodzą m.in. RTG bądź tomografia komputerowa, przyszedł czas na stworzenie planu leczenia. To specjalny dokument zawierający wykaz wszystkich niezbędnych zabiegów lub czynności, wraz z ich chronologicznym uporządkowaniem. Dzięki niemu aspekty postępowania będą jasne dla Pacjenta, a w trakcie jego komunikacji z lekarzem nie pojawią się nieścisłości – mówi lek. dent. Wojciech Sucheta.

Leczenie implantologiczne – jak przebiega?
Właściwy proces zaczyna się, kiedy Pacjent zaakceptuje proponowany plan leczenia. Niezbędne zabiegi natomiast rozpoczynają się w trakcie kolejnej wizyty, która ma następujący przebieg:
- Najpierw trzeba zdezynfekować pole zabiegowe oraz je znieczulić. W tym przypadku najskuteczniejsze są klasyczne znieczulenia miejscowe, które eliminują ból na dalszych etapach procedury.
- Implantacja polega na wykonaniu w tkankach miękkich i kostnych niewielkiego otworu. Wprowadza się do niego sam implant, do którego mocowany jest specjalny łącznik. Na niego zaś osadzona zostanie wybrana praca protetyczna, a może nią być korona, most lub proteza.
- Po wszczepieniu implantów pobierane są wyciski protetyczne. Osobiście używam w tym celu skanera wewnątrzustnego, gdyż zapewnia on nieprzeciętną precyzję.
- Skany lub wyciski zębów wysyłane są do laboratorium protetycznego, gdzie technik dentystyczny zajmie się stworzeniem uzupełnienia. Na ten czas pacjent otrzymuje uzupełnienie tymczasowe, umożliwiające Pacjentowi normalne funkcjonowanie.
Leczenie implantologiczne jest procesem zajmującym dłuższy czas, jednakże jego określenie nie jest możliwe bez wykonania dokładnej analizy. Bazując jednak na doświadczeniu wiem, że cała procedura może zajmować od 4 miesięcy do nawet roku – stwierdza nasz ekspert.
Leczenie implantologiczne – ostatni etap pracy
Zwieńczeniem leczenia implantologicznego jest przytwierdzenie do wszczepów ostatecznej pracy protetycznej. To ostatnia wizyta, podczas której Pacjent weryfikuje rezultaty postępowania oraz otrzymuje wytyczne, jak dbać o uzupełnienie w nadchodzących dniach oraz w przyszłości. Naturalnie ustalony zostanie także harmonogram wizyt kontrolnych, mających z zadanie kontrolować efekty. Nadzór ma bardzo duże znaczenie, ponieważ zwiększy żywotność rekonstrukcji, mogącej służyć swym posiadaczom przez wiele lat – poucza lek. den. Wojciech Sucheta.

Co robić, gdy pojawią się wątpliwości?
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed leczeniem implantologicznym lub po jego realizacji należy skonsultować się z ekspertem. Stawką jest zdrowie jamy ustnej, dlatego też nawet najdrobniejsze nieścisłości powinny zostać rozwiane. Konsultacja co prawda służy przekazaniu wszystkich istotnych informacji, jednakże jak wiadomo, pewne zagadnienia mogą pojawić się już po jej zakończeniu.
Wywiad powstał przy udziale lek. dent. Wojciecha Suchety, implantologa oraz współwłaściciela gabinetu stomatologicznego Dentify w Bielsku Białej. Doktor Sucheta skupia się na kompleksowych metamorfozach uśmiechu dzięki zastosowaniu implantów zębowych, a gruntowne wykształcenie uzyskane m.in. w Niemczech, umiejętności oraz doświadczenie sprawiają, że efekty jego działań spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających Pacjentów. Więcej informacji na temat implantacji możecie znaleźć tutaj oraz tutaj.
