
Krwawienie z dziąseł – przyczyny i leczenie
Krwawienie z dziąseł występuje powszechnie u dorosłych ludzi i najczęściej nie jest objawem poważnego schorzenia. Najczęściej jest to objaw zapalenia, spowodowanego nagromadzeniem płytki nazębnej przy linii dziąseł, co wynika z niewłaściwie prowadzonej higieny jamy ustnej. Faktem jest jednak, że Twoje dziąsła mogą krwawić z różnych powodów i jedynym sposobem na powstrzymanie tego jest znalezienie przyczyny. W celu ustalenia właściwej diagnozy i podjęcia leczenia, udaj się do swojego dentysty. Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziąsła krwawią, zapisz się na konsultację do Dentify.
Wśród pozostałych czynników wywołujących krwawienie z dziąseł wymienia się:
- Niedokrwistość (anemia)
- Zbyt mocne szczotkowanie
- Zbyt agresywne nitkowanie
- Używanie twardej szczoteczki
- Zmiany hormonalne w czasie ciąży
- Palenie papierosów
- Cukrzyca
- Białaczka
- Niedobór wit. C (szkorbut) lub K
- Stosowanie leków przeciwkrzepliwych (rozrzedzających krew, np. Acard)
- Ostry stan zapalny i marskość wątroby
- Skłonności genetyczne do zapalenia przyzębia
- Źle wykonane wypełnienie (z nawisem, chropowate)
- Źle dopasowana korona ceramiczna lub proteza
W jaki sposób leczy się krwawienie z dziąseł?
Oczywiście metoda leczenia zależy od przyczyny krwawienia z dziąseł. Skupię się na ten głównej, czyli nagromadzenie płytki nazębnej. W pierwszej kolejności należy udać się do dentysty na profesjonalne oczyszczanie zębów – skaling, piaskowanie, usuwanie szkodliwego biofilmu i fluoryzację. Koszt takiego zabiegu wynosi ok. 300-400zł. Następnie należy poprawić higienę jamy ustnej, niezbędne jest szczotkowanie 2 razy dziennie rano i wieczorem, nitkowanie oraz stosowanie płynu do płukania, który wesprze zdrowie dziąseł. Wybór pasty nie ma aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ jej głównym zadaniem jest oczyszczenie zębów i wsparcie ich remineralizacji. Przez dwa tygodnie można poużywać pasty LACALUT aktiv, a potem wrócić do tradycyjnej pasty remineralizującej, np. Sensodyne Odbudowa i Ochrona lub Curasept biosmalto. Więcej na temat właściwej higieny znajdziecie w tym wpisie.
Po profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym dobrze jest stosować przez dwa tygodnie płyn z chlorheksydyną, np. Paroex, która ma działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz zmniejsza krwawienie z dziąseł. Nie można jej stosować dłużej, ponieważ powoduje zaburzenia smaku i przebarwia zęby na brunatny kolor. Na co dzień najlepiej jest stosować naturalne produkty na bazie roślinnej, o potwierdzonej naukowo skuteczności. Wśród nich można wymienić:
- olejki eteryczne, takie jak olejek eukaliptusowy, goździkowy, tymol, mentol, eugenol (Listerine Total care) i olejek z drzewa herbacianego (Dr.organic Tea tree mouthwash) mają szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego oraz przeciwwirusowego, działają także odświeżająco na oddech
- ekstrakt z granatu (GUM ActiVital)ma silne działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze wobec bakterii odpowiedzialnych za próchnicę i zapalenie przyzębia, ogranicza również zdolność tych mikroorganizmów do przylegania do powierzchni zęba. Dzięki tym właściwościom istotnie ogranicza ilość powstającej płytki nazębnej
- ekstrakt z zielonej herbaty (Listerine Green Tea) podobnie jak ekstrakt z granatu, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W badaniach wykazywał podobną skuteczność w ograniczaniu powstawania płytki nazębnej co „złoty standard” – chlorheksydyna.
- ekstrakt z neem – to roślina znana z tradycyjnej ajurwedyjskiej medycyny stosowana do leczenia różnych dolegliwości, m.in.infekcji, gorączki czy chorób skóry. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, badania potwierdziły, że ogranicza powstawanie płytki nazębnej i zmniejsza stan zapalny dziąseł.
- miswak to gałązki pochodzące z korzenia drzewa arakowego. Są to naturalne szczoteczki do zębów, ale ze względu na pewne ryzyko ich stosowania, lepiej wybierać produkty zawierające ekstrakt z miswaka, który dzięki wysokiej zawartości chlorków ogranicza powstawanie kamienia nazębnego. Ponadto ma działanie bakteriobójcze, a zawarte w nim olejki eteryczne działają antyseptycznie i odświeżająco oddech.
Aby dodatkowo poprawić higienę jamy ustnej, dobrze jest zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną lub soniczną. Jakość mycia zębów jest nieporównywalnie lepsza od standardowej szczoteczki manualnej. Szerzej to zagadnienie omawiam w tym wpisie. Jeśli interesuje Was jakie są różnice pomiędzy tymi typami szczoteczek, to koniecznie zajrzyj tutaj.


Zobacz również

Smile Secret – czy rzeczywiście działa?
25 września 2020
Jak wybrać dobrego dentystę? Kilka wskazówek na co zwrócić uwagę przy wyborze gabinetu stomatologicznego
15 marca 2021