Bez kategorii

Korona porcelanowa czy korona pełnoceramiczna?

Nowoczesna stomatologia oferuje duże rozwiązań z zakresu protetyki stomatologicznej, umożliwiających odbudowę mocno zniszczonych zębów. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do wykonywania prac protetycznych jest ceramika, zamiennie nazywana również porcelaną. Bardzo często spotykam się z błędnym założeniem, że korona porcelanowa i korona ceramiczna to dwa różne rodzaje odbudów. To dwie różne nazwy określające ten sam rodzaj pracy protetycznej. Korona protetyczna to taka „czapeczka” w kształcie zęba, zakładana na wcześniej przygotowany, odpowiednio oszlifowany naturalny ząb lub na implant. W całości pokrywa wszystkie tkanki zęba wystające ponad dziąsłem. Korony mogą się między sobą różnić rodzajem podbudowy, na której położona jest ceramika. Cementowane są na stałe przez dentystę, pacjent nie ma możliwości samodzielnego ich ściągnięcia. W tym wpisie opiszę czym się różnią korony porcelanowe na podbudowie metalowej od pełnoceramicznych i w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzają.

Jeśli szukasz informacji o innych metodach poprawy wyglądu zębów, to zapraszam Cię do wpisu o bondingu albo licówkach.

Kiedy warto pomyśleć o odbudowie zęba przy pomocy korony protetycznej?

  • zęby po leczeniu kanałowym – są to zęby martwe, a zatem zęby słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Bardzo często są to również zęby mocno zniszczone, wymagające odbudowy dwóch lub więcej ścian. Aby zachować takiego zęba na wiele lat, konieczne jest wykonanie odbudowy protetycznej z ceramiki, najczęściej jest to właśnie korona pełnoceramiczna albo na podbudowie metalowej. To wzmocni zęba i pozwoli spełniać mu jego funkcję.
korona ceramiczna
Na pierwszym zdjęciu widoczne są zęby przedtrzonowe i trzonowe z rozległymi wypełnieniami kompozytowymi i amalgamatowym. Na drugim zdjęciu widoczne są te same zęby po zacementowaniu koron ceramicznych na podbudowie metalowej.
  • zęby ze zniszczoną koroną zęba i utratą tkanek powyżej 50% – każdy ząb, który posiada zniszczoną ścianę boczną, powinien być odbudowany metodą pośrednią z zastosowaniem prac ceramicznych. Standardowe wypełnienie (plomba) kompozytowa światłoutwardzalna w takiej sytuacji ma znacznie gorsze rokowanie i wymaga często wymiany (średnio co 2-3 lata). Takie zęby są narażone na obumarcie, szczególnie jeśli rozszczelnione wypełnienie nie zostanie wykryte odpowiednio szybko. Dlatego znacznie lepszym i trwalszym rozwiązaniem jest odbudowa zniszczonego zęba przy pomocy prac protetycznych. W zależności od stopnia zniszczenia korony zęba, są to inlay’a, onlay’a albo korony ceramiczne.
  • zęby ze złamaną koroną, gdy pozostał sam korzeń zęba – zęby odbudowane w ten sposób mogą z powodzeniem spełniać swoją funkcję przez wiele lat.
  • zęby z wadami wrodzonymi, wymagające nadania nowego kształtu, koloru czy potrzebujące wzmocnienia (szczególnie przednie zęby)

Korona porcelanowa (ceramiczna) na podbudowie metalowej

Jest to jedno z najpowszechniej stosowanych rozwiązań w przypadku pośredniej odbudowy mocno zniszczonych zębów. Składa się z metalowej podbudowy, która od zewnątrz w całości pokryta jest ceramiką. Mają wyśmienitą wytrzymałość mechaniczną oraz bardzo dobrą estetykę, choć w okolicy przydziąsłowej metal lekko prześwituje, co nieco psuje efekt estetyczny. Ponadto są to korony o mniejszej przezierności, więc ciężej jest uzyskać naturalny wygląd zęba. Musicie również pamiętać, że wraz z wiekiem dziąsła się nieco obniżają, co sprawia że po latach może zacząć być widoczny metal. Ponadto zdarzają się osoby uczulone na metale stosowane do produkcji podbudowy. Z tego powodu ten rodzaj koron wybierany jest w przypadku zębów bocznych (tylnych), gdzie względy estetyczne odgrywają mniejszą rolę.

Koszt korony porcelanowej na podbudowie metalowej w Dentify to 1400 zł.

Korony ceramiczna na podbudowie metalowej na zębach od czwórki do siódemki

Korona pełnoceramiczna

Ten rodzaj koron pozbawiony jest całkowicie metalu. Zarówno część zewnętrzna (licowa) jak i podbudowa wykonane są z ceramiki. Najczęściej stosowanymi rodzajami ceramiki jest tlenek cyrkonu oraz dwukrzemian litu (E-max). Jak wykazują badania, korony pełnoceramiczna mają dużą trwałość, wynoszącą nawet do 15 lat i dłużej. Są bardzo wytrzymałe mechanicznie, rzadko ulegając uszkodzeniu. Są biozgodne, zatem nie powodują podrażnień i alergii (co przy podbudowie metalowej się zdarza).

Korony pełnoceramiczne zapewniają idealne dopasowanie kolorystyczne i niezwykle naturalny wygląd, który jest nieporównywalny z żadnym innym rodzajem koron protetycznych. Odbiór estetyczny naturalnego zęba jest generowany przez sposób w jaki światło jest rozpraszane przez tkanki zęba. Technicy dentystyczni podczas wykonywania koron starają się imitować naturalne właściwości optyczne tkanek zęba.

Istnieją dwa sposoby na wykonanie korony pełnoceramicznej:

– tradycyjnie w laboratorium przez technika dentystycznego. Istnieje kilka metod tworzenia koron, m.in. napalanie porcelany i warstwowe nakładanie porcelany. Zapewnia to najlepsze dopasowanie koloru i jakość optyczną.

– z wykorzystaniem programu komputerowego, służącego do projektowania i produkowania koron (CAD/CAM) oraz frezarki. Są one wycinane z jednolitego bloku materiału ceramicznego. Tak przygotowana korona ma nieco gorszą estetykę, ale prezentuje bardzo dobre właściwości mechaniczne. Korona wyfrezowana ma najlepszą wytrzymałość i wymaga zeszlifowania znacznie mniejszej ilości tkanek niż inne rodzaje koron.

Koszt korony pełnoceramicznej w Dentify to 1800zł.

Korony w systemie E-max

Korony Emax są wykonane z ceramiki szklanej z dwukrzemianu litu, która ma wyjątkową wytrzymałość, przezierność i trwałość. Mają doskonałe właściwości mechaniczne, w tym odporność na ścieranie podobną do naturalnego szkliwa. Można ją  układać bardzo cienkimi warstwami, a mimo to z łatwością wytrzymuje siły gryzienia i żucia. Korony Emax można wykonać przy użyciu CAD/CAM lub w tradycyjny sposób w laboratorium. Mają nieco lepszą estetykę od koron wykonanych z tlenku cyrkonu, choć stały rozwój materiałów stomatologicznych dostarcza nam każdego dnia nowych rozwiązań, pozwalających eliminować te różnice.

Korony wykonane w systemie E-max z dwukrzemianu litu. Prezentują wyśmienitą estetykę, dzięki przezierności materiału podobnej do naturalnych tkanek zęba

Korony z tlenku cyrkonu

Tlenek cyrkon to najtrwalsza i najbardziej wytrzymała ceramika. W porównaniu z ceramiką szklaną, tlenek cyrkonu jest bardziej odporny na pękanie, sztywniejszy i mocniejszy. Korony cyrkonowe są wysoce biokompatybilne, a ich gładka powierzchnia pomaga w ograniczeniu gromadzenia się płytki nazębnej. Dzięki stałemu rozwojowi materiałów stomatologicznych, powstały odmiany tlenku cyrkonu pozwalające na uzyskanie wysoko estetycznych prac, imitujących naturalny wygląd zęba.

Korony pełnoceramiczne z tlenku cyrkonu. Pozwalają na idealne dopasowanie koloru do naturalnych zębów, zapewniają niezwykłą wytrzymałość mechaniczną.
Porównanie przezierności ceramiki z dwukrzemianu litu (zdjęcie u góry) z ceramiką z tlenku cyrkonu

Zapisz się na konsultację do Dentify, a my doradzimy Ci jak najlepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.