Chirurgia stomatologiczna,  Higiena i profilaktyka,  Próchnica

Kilka słów o tym dlaczego powinieneś raz w roku wykonywać kontrolne zdjęcie RTG u dentysty

Zrobiłam sobie ostatnio miesiąc wolnego od bloga, instagrama i facebook’a ze względu na natłok obowiązków zawodowych, ale wracam tutaj z nową energią. Najpierw jednak mała aktualizacja odnośnie miejsca pracy. Jakiś czas temu zaczęłam pracę w dwóch nowych gabinetach w Bielsku Białej – w centrum implantologii i stomatologii estetycznej Dentify, gdzie zajmuję się głównie stomatologią zachowawczą i estetyczną. Drugim miejscem jest placówka Luxmedu, tutaj oprócz stomatologii zachowawczej i estetycznej, zajmuję się również stomatologią dziecięcą. Przejdźmy teraz do głównego zagadnienia tego wpisu.

Rentgenowskie zdjęcia dentystyczne stały się jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych w codziennej pracy stomatologa. W jamie ustnej bardzo wiele schorzeń początkowo rozwija się bezobjawowo i takie rutynowe zdjęcia kontrolne są jedyną metodą na wykrycie ich we wczesnym stadium rozwoju, są to m. in. próchnica i przewlekłe stany zapalne miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych. Te schorzenia mogą rozwijać się miesiącami, a nawet latami, nie dając żadnych objawów lub dając bardzo mało specyficzne i wyraźne objawy, które zazwyczaj są ignorowane przez pacjentów. Miewałam już sytuacje, w których wykonywałam 30 – letniemu pacjentowi zdjęcie RTG po raz pierwszy i znajdowałam wielką torbiel zębopochodną wypełniającą całą zatokę szczękową. Zmiana ta rozwijała się od wielu lat – pacjent tak właściwie nie miał żadnych wyraźnych czy uciążliwych problemów, poza zapaleniem zatok od czasu do czasu i mówieniem „przez nos”.

Jakie są wskazanie do regularnego wykonywania kontrolnych zdjęć RTG?

Podstawowe badanie stanu jamy ustnej przy użyciu wzroku i lusterka stomatologicznego, nie jest wystarczająco dokładne. Często nie jesteśmy w stanie w ten sposób wykryć próchnicy znajdującej się na powierzchniach stycznych zębów lub pod wypełnieniem. Ponadto stosunkowo często ząb obumiera nie dając żadnych wyraźnych objawów, a martwa miazga z czasem doprowadza do rozwoju zmiany zapalnej, np. ropnia lub torbieli, w okolicy korzenia zęba. One również mogą się rozwijać i doprowadzać do destrukcji otaczającej ich kości, nie dając przy tym żadnych objawów. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają nam również kontrolować rozwój jamy ustnej dzieci i nastolatków – pierwsze zdjęcie kontrolne powinno się wykonać około 12 roku życia. Oczywiście jeśli wcześniej pojawia się potrzeba wykonania zdjęcia RTG, to nie ma ku temu przeciwwskazań, aczkolwiek do 4 roku życia powinno się ograniczyć zdjęcia do absolutnego minimum.

Zdjęcia RTG wykonuje się również przed i po wykonanym leczeniu kanałowym, przed usunięciem zęba, a także w trakcie planowania leczenia protetycznego, implantologicznego oraz ortodontycznego.

Istnieje kilka rodzajów zdjęć wykonywanych w codziennej praktyce stomatologicznej, są to m. in. zdjęcia punktowe zęba: zdjęcia zgryzowe i skrzydłowo – zgryzowe, a także niezbyt szczegółowe przeglądowe zdjęcie pantomograficzne obrazujące całą jamę ustną oraz najbardziej szczegółowe zdjęcia CBCT (tomografia stożkowa, zdjęcia pozwalające uzyskać trójwymiarowy obraz). Obecnie specjaliści zalecają, aby wykonywać rutynowo zdjęcie RTG pantomograficzne raz do roku. Jeśli chodzi o negatywny wpływ promieniowania rentgenowskiego na organizm ludzki, to nie ma powodów obaw. Jest ono niewielkie, można je porównać z promieniowaniem, które pochłania się lecąc samolotem do któregoś z krajów Europy Zachodniej. Osoby posiadające zęby leczone kanałowe, a także różne odbudowy protetyczne takie jak mosty czy implanty niekiedy powinny wykonywać zdjęcia RTG kontrolne nawet częściej – raz na pół roku.

Cena poszczególnych zdjęć wykonywanych w codziennej praktyce stomatologicznej waha się w granicy 30-100zł, zdjęcie pantomograficzne średnio kosztuje 70zł. Zdjęcia CBCT są jednak droższe, ich cena zależy od obszaru jaki obejmują i waha się w granicy 150-250zł.

Aby wykonać zdjęcie RTG u dentysty potrzebujecie skierowania. Wiele gabinetów posiada niezbędny sprzęt na miejscu, więc jeśli dawno lub nigdy nie mieliście wykonywanego zdjęcia pantomograficznego, to możecie się umówić na wizytę konsultacyjną, gdzie lekarz wykona Wam zdjęcie i je z Wami omówi i w razie potrzeby przedstawi również plan leczenia.


	

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.