
Kaptur dziąsłowy na ósemce
Ósemki, potocznie zwane zębami mądrości, są normalnymi zębami służącymi do rozdrabniania pokarmu i jeśli nie sprawiają problemów to nie należy ich usuwać „na wszelki wypadek”. Niestety problemy z wyrzynaniem ostatnich zębów dotyczą nawet 50% społeczeństwa. Nie zawsze jednak trzeba je od razu usuwać. Czasami wystarczy wyciąć kaptur dziąsłowy. Na temat usuwania zębów mądrości zrobiłam oddzielny obszerny wpis.
Dlaczego powstaje kaptur dziąsłowy?
Tworzy się na zębach, które po całkowitym wyrznięciu nie osiągnęły płaszczyzny zwarcia. Upraszczając – nie wyszły na tą samą wysokość co sąsiednie zęby. Nie przylega on ściśle do zęba, więc pod niego wchodzą resztki pokarmowe i bakterie. Z czasem resztki pokarmowe, zmieszane ze śliną i bakteriami zaczynają się rozkładać. Pacjent może mieć nieprzyjemny posmak w ustach i czuć brzydki zapach z ust. To doprowadza do nawracających stanów zapalnych, które potrafią być bardzo uciążliwe dla pacjenta. Występuje silny stan zapalny okolicznych tkanek miękkich, który może obejmować również część gardła. To z kolei powoduje ból przy mówieniu i połykaniu. Niekiedy może pojawić się również szczękościsk.
Czy kaptur dziąsłowy trzeba wyciąć?
Kaptur dziąsłowy trzeba wyciąć. Nie ma żadnej innej metody leczenia. Wiem, że dla wielu osób może to brzmieć strasznie, ale wbrew pozorom wcale takie nie jest. „Odstające” dziąsło wycina się laserem lub skalpelem, jest to bardzo mało inwazyjny zabieg trwający kilka minut. Nie ma potrzeby zakładania szwów. Czas gojenia zależy od możliwości organizmu oraz przestrzegania zaleceń pozabiegowych, które przekazuje dentysta (przede wszystkim chodzi o niepalenie wyrobów tytoniowch przynajmniej w dniu zabiegu i w następnym). Doraźnie w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów miejscowych, takich jak ból i stan zapalny, można stosować różne płukanki przeciwzapalne, zawierające np. ekstrakt z szałwii, rumianku, kory dębu czy granatu. Bardzo fajnie sprawdza się w takich sytuacjach płyn do płukania jamy ustnej Dentosept A, stosowany na zmianę z Elugelem.
Jeśli masz problem z nawracającymi stanami zapalnymi w okolicy ósemek, zapisz się na konsultację do Dentify. Sprawdzimy jaki leczenie będzie dla Ciebie najlepsze.


Zobacz również

Implant zęba
14 lutego 2022
Czy ósemki trzeba usuwać i czy to boli? Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat zabiegu ekstrakcji zębów mądrości
22 lutego 2021
2 komentarze
Ala
Niestety mnie ten problem też dotyczy i często nawraca, ale nie umiem się zmobilizować, aby wyrwać ósemki i pozbyć się raz na zawsze tego problemu.
Aleksandra Kasprzak
A z czego wynika odwlekanie zabiegu? Wiem, że może to brzmieć strasznie i różne historie o usuwaniu zębów krążą, ale wbrew pozorom nie jest tak źle. Nic nie boli, jedyny dyskomfort to dźwięki i sama w sobie świadomość tego co się dzieje. Bardzo często zabieg to kwestia 20-30 minut, niekiedy nawet szybciej. Jeśli ma Pani problem z przełamaniem lęku, to zachęcam do spróbowania hydroksyzyny. To lekki lek uspokajający, nie kolidujący z naszymi znieczuleniami 🙂