Higiena i profilaktyka,  Próchnica

Jak wspomóc remineralizację i wzmocnić szkliwo zębów?

Zapewne większość z Was zdaje sobie sprawę z tego jak ważny dla zdrowia zębów jest fluor. Pod wpływem działania kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze lub kwasów pochodzących z pożywienia dochodzi do demineralizacji szkliwa, czyli utraty jonów wapnia i fosforanowych, czego skutkiem jest jego osłabienie. Fluor powoduje odwrotny proces – remineralizację, ale oprócz niego biorą w niej udział również związki wapnia oraz fosforanowe. Z tego względu, aby remineralizacja zachodziła jak najefektywniej, należy dostarczyć do środowiska jamy ustnej wszystkie powyższe związki.

Badania wykazały, że mineralizacja zachodzi najlepiej i najwydajniej pod wpływem połączenia fluoru z amorficznym fosforanem wapnia lub fluoru z hydroksyapatytem. Sam fluor powoduje bardzo silną mineralizację zewnętrznych warstw szkliwa, co utrudnia mu dotarcie do głębszych warstw. Na rynku nie ma zbyt wielu produktów oferujących powyższe połączenia.

Od lat znany i polecany jest preparat GC Tooth Mousse, potocznie zwany „płynnym szkliwem”. Składnikiem aktywnym żelu jest RECALDENT (pochodna kazeiny – białka mleka, aczkolwiek mam kilku pacjentów uczulonych na mleko, którzy stosują ten preparat i nie doświadczają żadnych dolegliwości). GC Tooth Mousse zawiera kompleks CPP-ACP (fosfopeptyd kazeiny – amorficzny fosforan wapnia), dzięki wiązaniu do płytki nazębnej, dostarcza bezpośrednio na powierzchnię zęba jony wapnia oraz fosforanowe, niezbędne do neutralizowania kwasów produkowanych przez bakterie płytki, a także kwasów egzogennych powodujących zmiany erozyjne.

Nakłada się go na zęby po wcześniejszym oczyszczeniu ich standardową pastą z fluorem przy użyciu palca lub patyczka, pozostawia na 5 minut i wypluwa nadmiar preparatu – bez płukania ust wodą.

Preparat ten jest szczególnie polecany u:

  • osób z grupy wysokiego ryzyka próchnicy,
  • w trakcie i po wybielaniu zębów,
  • podczas lub po leczeniu ortodontycznym (w szczególności w chwili pojawienia się białych plam), a także
  • u pacjentów ze skłonnością do ubytków o charakterze erozyjnym (osoby pijące dużo soków warzywnych czy owocowych lub napojów izotonicznych),
  • cierpiących na kserostomię (np. chorzy na cukrzycę, osoby w trakcie leczenia onkologicznego) lub zespół Sjögrena.

Innym równie znanym i skutecznym produktem jest Apacare. Oferują pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej oraz żele remineralizujące. Tak jak poniżej wymienione przykłady, zawiera połączeniu fluoru i hydroksyapatytu i może być stosowany na co dzień. Ecodenta oraz SPLAT to propozycja dla osób szukających produktów z naturalnym składem, bez SLS, SLES, sztucznych barwników i aromatów, a także bez produktów pochodzenia odzwierzęcego.

 Więcej na temat hydroksyapatytu przeczytacie tutaj.

ecodenta wyciąg z 7 ziół i bioaktywny wapń Kalident (1136ppm fluoru) 9,96zł
SPLAT Nordic berries z nanohydroksyapatytem i ekstraktem z jagód nordyckich (1000ppm fluoru) 25,90zł
CURASEPT BIOSMALTO z fluorem i hydroksyapatytem (1450ppm) 11,90zł