Higiena i profilaktyka,  Stomatologia estetyczna

Jak w łatwy i bezpieczny sposób pozbyć się osadów i przebarwień zębów? Stosuj pastę enzymatyczną!

Papaina jest enzymem pochodzącym ze skórki niedojrzałego owocu papai (Carica papaya), a bromelaina pochodzi z łodyg ananasa (Ananas cosmosus). Posiadają zdolność rozkładania białek do aminokwasów i peptydów. Spotyka się je często w kosmetykach, np. peelingach enzymatycznach oraz w lekach wspomagających trawienie.

W stomatologii znalazła zastosowanie w profesjonalnych produktach służących do usuwania próchnicy bez zastosowania wierteł oraz w wybielających pastach do zębów. Bromelaina i papaina bardzo dobrze sobie radzą z usuwaniem przebarwień zewnętrznych zębów, spowodowanych piciem kawy, herbaty czy paleniem papierosów. Badania wykazały, że enzymy te powodują rozpad substancji tworzących przebarwienia przyczepionych do powierzchni szkliwa. Każda taka cząsteczka ogranicza odbicie światła, a w konsekwencji zmienia kolor zęba. Ponieważ papaina i bromelaina są proteazami, mogą rozkładać takie cząsteczki na mniejsze frakcje, co ułatwia ich usuwanie i poprawia odbicie światła. Dzięki temu zęby wydają się jaśniejsze, choć faktycznie ich barwa się nie zmienia.

Płytka nazębna to główny czynnik odpowiedzialny za próchnicę i zapalenie dziąseł. Tworzenie się płytki nazębnej rozpoczyna się od utworzenia glikoproteinowej (białkowej) błonki składającej się m.in. ze śliny i bakterii. Badania wykazały, że pasty do zębów zawierające papainę i bromelainą skutecznie ograniczają ilość płytki nazębnej oraz tworzenie się nowej, a co za tym idzie minimalizują stan zapalny dziąseł. Ponadto dzięki działaniu chemicznemu są delikatne dla szkliwa i nie powodują jego uszkodzenia.

Bardzo fajną propozycję w swojej ofercie ma firma natureON – tropical enzyme. Jest to wegańska enzymatyczna pasta do zębów, ma bardzo naturalny skład i ekologiczne opakowanie. Oprócz papainy i bromelainy, zawiera również ficynę – enzym pozyskiwany z figi (Ficus carica). Pierwsze efekty stosowania widać po około 2-3 tygodniach. Ze względu na brak w składzie dodatkowych substancji wspierających remineralizację szkliwa, warto stosować ją na zmianę z pastą zawierające związki wapnia i fosforanowe. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Przygotowałam dla Was również wpis o tym, jak ograniczyć ilość powstającego kamienia nazębnego.

natureON tropical enzyme z papainą, bromelainą i ficyną, 13,49zł
Biomed superwhite z papainą i bromelainą oraz hydroksyapatytem i argininą, 9,99zł
White Glo z papainą, bromelainą i mikro cząsteczkami polerującymi, 21,90zł