
Implant zęba
Implant zęba to coraz powszechniej stosowanie uzupełnienie protetyczne. Pacjentów z brakami zębowymi spotykam każdego dnia. Niestety jeszcze 20 lat temu nikt nie przejmował się zbytnio zdrowiem jamy ustnej. Ponadto wiele osób powyżej 30 roku życia ma bardzo nieprzyjemne wspomnienia związane z leczeniem stomatologicznym w dzieciństwie, co skutecznie zniechęca ich do regularnych wizyt. Istnieje kilka sposobów na uzupełnienie brakującego zęba, można je podzielić na rozwiązania stałe i ruchome. Implant zęba należy do rozwiązań stałych, najczęściej wykonany jest z tytanu. U osób uczulonych na tytan wybiera się implanty cyrkonowe. Jest to śruba wkręcana w kość, która odpowiada korzeniowi zęba. Następnie osadza się na niej różnego rodzaju prace protetyczne, takie jak korony ceramiczne czy mosty. Implant zęba jeden z najlepszych sposobów na przywrócenie zdrowego i pięknego uśmiechu.
U kogo można wszczepić implant zęba
To rozwiązanie dedykowane jest osobom z brakującym jednym lub więcej zębów. Aby być zakwalifikowanym do tej metody leczenia trzeba spełniać kilka warunków:
- przestrzegać idealnej higieny jamy ustnej (niewłaściwa higiena zwiększa ryzyko nieprzyjęcia się implantu)
- mieć zdrowe dziąsła oraz przyzębie
- w miejscu brakującego zęba musi się znajdować odpowiednia grubość kości
- odpowiednia ilość miejsca na brakującego zęba (zęby sąsiednie nie są przechylone, czasami niezbędne jest odtworzenie miejsca na zęba przy pomocy aparatu ortodontycznego. Więcej na ten temat znajdziesz w tym wpisie)
Osoby palące papierosy oraz chorujące m.in na cukrzycę lub osteoporozę, a także z niedoborami witaminy D muszą pamiętać, że wszczepienie u nich implantów jest obarczone wyższym ryzykiem niepowodzenia. Natomiast najczęściej po ustabilizowaniu choroby ogólnej, implantacja jak najbardziej jest możliwa.
Czy zabieg wszczepienia implantu jest bolesny?
To chyba najczęściej padające pytanie z ust pacjentów zaraz po zaproponowaniu im tego rozwiązania. Rozwieje od razu Wasze wątpliwości – nie, nie boli. W dzisiejszej nowoczesnej stomatologii leczenie jest bezbolesne. Niemniej jednak sam zabieg nie jest komfortowy, głównie ze względu na „efekty dźwiękowe”. Tak naprawdę wiele zależy od charakteru pacjenta, dla jednych będzie to duże przeżycie, a dla innych nic szczególnego.
Przebieg procesu implantacji
W pierwszej kolejności odbywa się konsultacja z implantologiem, który na podstawie rentgenowskiego zdjęcia CBCT ocenia czy pacjent kwalifikuje się do leczenia przy użyciu implantu. Jeśli tak, to wyznaczane są kolejne wizyty.

Przed samym zabiegiem implantacji należy wykonać profesjonalną higienizację w gabinecie, czyli skaling i piaskowanie. Są to zabiegi polegające na oczyszczeniu zębów z kamienia i osadów. Pozwala to na zmniejszenie liczby drobnoustrojów w jamie ustnej, co zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań związanych z zakażeniem rany. Jest to też niezwykle ważne ze względu na zdrowie dziąseł oraz przyzębia.
Wszczepienie jednego implantu trwa około 60 – 90 minut. W pierwszej kolejności chirurg odsłania kość, a następnie wkręca w nią śrubę. Następnie zakrywa ponownie kość płatem dziąsła i zaszywa. Na koniec zakłada opatrunek, wydaje zalecenia pozabiegowe i w razie potrzeby wystawia zwolnienie z pracy (pamiętajcie poinformować lekarza, że potrzebujecie L4). Po 10-14 dniach od zabiegu pacjent zgłasza się na zdjęcie szwów i kontrolę, również RTG.
Czas gojenia i końcowy etap leczenia
Implant zrasta się z kością przez około 3 – 6 miesięcy. Po tym czasie chirurg ponownie odsłania implant i zakłada na niego śrubę gojącą. Ma ona na celu nadanie gojącemu się dziąsłu odpowiedniego kształtu, imitującego kształt dziąsła wokół naturalnego zęba. Po kolejnych dwóch tygodniach, przystępuje się do następnego etapu leczenia.
W pierwszej kolejności dokonuje się przymiarki próbnej pracy. Na tej wizycie pacjent ma możliwości zobaczyć jak będzie wyglądała przyszła odbudowa i zgłosić ewentualne uwagi dotyczące wyglądu pracy. Następnie technik dentystyczny wykonuje pracę ostateczną i na implant osadza się koronę ceramiczną albo inne uzupełnienie protetyczne. Jeśli wszystko pasuje, a pacjent akceptuje efekt końcowy, to leczenie jest zakończone i wyznacza się wizyty kontrolne za miesiąc, 6 miesięcy i rok.


Czy implant zęba może się nie przyjąć?
Niestety tak jak przeszczep nerki, tak i implant zęba może się nie przyjąć. Oznacza to, że nie zrasta się z kością i nie stabilizuje. W takiej sytuacji należy go usunąć i ocenić pozostała kość. Jeśli jest taka możliwość to implant jest ponownie wszczepiany. Niekiedy trzeba najpierw uzupełnić zniszczoną kość, aby mieć w co wkręcić implant. Odsetek nieudanych implantacji wynosi niespełna 1%.
Cena implantu zęba
Ceny oczywiście będą się różnić w zależności od lokalizacji gabinetu i pomiędzy poszczególnymi gabinetami. W Dentify koszt samego implantu to 2500zł. Do tego należy doliczyć koszt korony pełnoceramicznej na podbudowie z tlenku cyrkonu, czyli 2900zł. Zatem całkowity koszt uzupełnienia brakującego zęba przy użyciu implantu zęba i korony ceramicznej, wynosi 5400zł.
Czy implant zęba to rozwiązanie dożywotnie?
Współczesna stomatologia na chwilę obecną nie jest jeszcze w stanie zapewnić gwarancji dożywotniego utrzymania implantu. Nie oznacza to jednak, że implant na pewno nie utrzyma się do końca życia. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć z pewnością, co się wydarzy za 30-50 lat. Na utrzymanie się implantu mają wpływ m.in. jakość prowadzonej higieny jamy ustnej i występowanie chorób ogólnych mających wpływ na gęstość kości czy stan przyzębia.
Jeśli jesteś zainteresowany leczeniem implantologicznym, zapisz się na konsultację do Dentify.


Zobacz również

Leczenie implantologiczne krok po kroku – wywiad z ekspertem
29 września 2022
Czy ósemki trzeba usuwać i czy to boli? Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat zabiegu ekstrakcji zębów mądrości
22 lutego 2021
Jeden komentarz
Pingback: