Stomatologia dziecięca

Dziecko w gabinecie stomatologicznym – kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta?

Specjaliści rekomendują, aby pierwsza wizyta u stomatologa odbyła się w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej dziecka lub w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia. Niektórym może się to wydawać zbyt wczesne, ale jest to niezwykle istotne, ponieważ pozwala lekarzowi skontrolować zdrowie zębów oraz dziąseł, a także wykryć ewentualne zaburzenia ich rozwoju lub choroby na wczesnym etapie ich wystąpienia.

Niezwykle ważne jest, aby pierwsza wizyta nie odbywała się dopiero, gdy rodzic zauważy oznaki próchnicy na zębach dziecka lub gdy wystąpią dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji przeprowadzone niezbędne leczenie może być nieprzyjemne i wykształcić u dziecka lęk przed dentystą. Regularne wizyty i właściwie prowadzona profilaktyka zdrowia jamy ustnej, pozwalają zapobiec powstawaniu próchnicy i ubytków w zębach, a także wielu powikłań z tym związanych.

Kiedy następna wizyta?

Tak jak w przypadku osób dorosłych, wizyty kontrolne powinny odbywać się co 6 miesięcy. Druga wizyta powinna nastąpić w okolicy 12 – 15 miesiąca życia dziecka. Podczas niej ocenia się ryzyko próchnicy i w zależności od otrzymanych wyników, przedstawia rodzicom plan postępowania profilaktycznego i ewentualnego leczenia, a także wyznacza terminy wizyt kontrolnych. Regularne wizyty pozwalają zbudować porozumienie z dzieckiem oraz ukształtować właściwe zachowania, a to poprawia komfort dziecka w trakcie wizyt. Ponadto umożliwiają wykrycie próchnicy na jej wczesnym etapie rozwoju, bez ubytku tkanek, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie mniej inwazyjnych metod leczenia (bez użycia źle kojarzących się dziecku i strasznie brzmiących wiertarek stomatologicznych), co zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka lęku przed dentystą, a co za tym idzie trudności w przyszłym leczeniu.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co zrobić aby Wasze dziecko nie bało się wizyty u dentysty, to zapraszam do tego wpisu. Natomiast jeśli wizyta Waszego dziecka u dentysty zawsze kończy się płaczem i krzykiem, to z tego wpisu dowiecie się jak sobie z tym poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.