Higiena i profilaktyka,  Stomatologia estetyczna

Domowe sposoby na wybielanie – nacieranie zębów kurkumą oraz płukanie ust olejem. Czy istnieją jakieś skuteczne domowe metody?

Coraz więcej osób interesuje się poprawą estetyki uśmiechu, a wybielenie zębów jest najprostszą metodą. Dzisiaj omówię różne domowe sposoby polecane w internecie. Wśród najczęściej wymienianych środków „wybielających” pojawiają się: olej kokosowy (lub inny np. sezamowy czy słonecznikowy), węgiel aktywny, soda oczyszczona, kurkuma i sok z cytryny (lub innych cytrusów). Tak naprawdę żaden z nich nie zapewni zadowalających i oczekiwanych efektów, nie mają silnego działania wybielającego, mogą co najwyżej pomóc usunąć zewnętrzne przebarwienia. Aby zmienić kolor zębów o kilka odcieni potrzebny jest silny utleniacz. Najczęściej w profesjonalnych produktach stosowany jest nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu. Do żeli wybielających dodawane są substancje wspierające remineralizację szkliwa i wzmacniające je. Dużo lepsze i trwalsze efekty osiągnięcie stosując profesjonalne środki. Żaden zabieg wybielający zęby nie jest obojętny dla ich szkliwa, ale można go przeprowadzić w mniej lub bardziej bezpieczny sposób. Nieumiejętne wybielanie zębów często kończy się silnymi dolegliwościami bólowymi i poważnymi uszkodzeniami zębów.

Olej kokosowy

To jeden z najczęściej wymienianych sposobów. Ma on niewątpliwie wiele korzystnych właściwości, ale zdecydowanie nie wybiela zębów, co zostało potwierdzone badaniami.

Węgiel aktywny

W ostatnim czasie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Z tego powodu zrobiłam obszerny wpis na jego temat, zdecydowanie odradzam stosowanie past na bazie węgla aktywnego (tzw. czarnych past). Ma bardzo dużą abrazyjność, czyli właściwości ścierne. Jego działanie najlepiej obrazuje porównanie do papieru ściernego – zedrze osady i przebarwienia zewnętrzne z powierzchni zębów, co poprawi ich wygląd, ale zrobi to razem z otaczającym je zdrowym szkliwem, uszkadzając je nieodwracalnie.

Soda oczyszczona

Podobnie jak węgiel, swoje działanie zawdzięcza wysokiej abrazyjności. Tak właściwie soda nie powoduje zmiany koloru zęba, a jedynie usuwa niektóre przebarwienia zewnętrzne zębów, co zapewnia ich rozjaśnienie. Również może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, ale jest delikatniejsza od węgla. Można jej używać od czasu do czasu żeby wspomóc standardową pastę w usuwaniu osadów. Chociaż uważam, że dostępne są lepsze i bezpieczniejsze produkty do walki z przebarwieniami zewnętrznymi, np. pasty enzymatyczne.

Kurkuma

Mam wrażenie, że osoby które polecają kurkumę jako środek wybielający zęby, nigdy nie widziały kurkumy na własne oczy i nie miały okazji z nią obcować. Przecież kurkuma ma bardzo intensywny żółty kolor i do tego barwi wszystko czego się dotknie. Zdecydowanie nie jest to dobry sposób na poprawę estetyki uśmiechu.

Sok z cytryny

To metoda znana od bardzo dawna, zapewni delikatnie rozjaśnienie zębów, ale niestety tak jak wszystkie wcześniejsze – nie jest obojętna dla zębów. Kwas cytrynowy ma niskie pH i obniża pH w ustach, co powoduje demineralizację szkliwa (czyli utratę jonów wapnia i fosforanowych), a to z kolei prowadzi do jego osłabienia i większej podatności na uszkodzenia oraz próchnicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.