
Czy wiesz, że plomby trzeba wymieniać?
Wypełnienie kompozytowe jest najczęściej wykonywanym zabiegiem stomatologicznym. Ma za zadanie odbudowę tkanek zęba zniszczonych przez próchnicę. Każde wypełnienie ma swój okres przydatności, po którym będzie wymagało wymiany na nowe. To ile dokładnie czasu trwa ten okres przydatności, zależy od wielu czynników, m.in. zastosowanego materiału kompozytowego (oczywiście jak w każdej dziedzinie są lepsze i gorsze materiały), jakości prowadzonej higieny jamy ustnej (nawet idealnie założone wypełnienie nie wytrzyma długo w ustach osoby nie szczotkującej i/lub nie nitkującej zębów), a także umiejętności dentysty wykonującego wypełnienie.
Średnia trwałość plomby kompozytowej światłoutwardzalnej wynosi około 5-7 lat, ale w idealnych warunkach może to być nawet 15 lat.
Nierzadko spotykam się z pytaniem skąd tak duże różnice w cenie wypełnień – w jednym gabinecie kosztują 200 złotych, a w innym dwa razy tyle. Wbrew pozorom zakładanie wypełnienia wymaga obszernej wiedzy i przestrzegania kilku zasad. Dla przykładu zaprezentuje dwóch dentystów:
- Dentysta X – wizyta zajęła 30 minut, oczyścił ząb z próchnicy i wypełnił go jednym materiałem, bez użycia klinów, formówki lub używając najprostszej formówki na napinaczu, nie stosował koferdamu, nie modelował estetycznie wypełnienia, do polerowania zastosował jedną gumkę.
- Dentysta Y – wizyta zajęła 45 – 60 minut, oczyścił ząb z próchnicy, poprawiając widoczność pola zabiegowego przy pomocy lup lub mikroskopu stomatologicznego. Wypełnił ząb stosując materiały o różnej gęstości i odcieniach, stosując różne matryce sekcyjne, kliny oraz koferdam, wymodelował estetycznie powierzchnie żującą, dopasował wypełnienie w zgryzie, a na koniec je wypolerował 4-5 różnymi gumkami, szczoteczkami oraz spiralkami. W trakcie zabiegu wykonywał zdjęcia fotograficzne i na koniec wizyty przedstawił pacjentowi przebieg całego procesu.
Jaki sami widzicie umiejętność dentysty są kluczowe dla trwałości plomby kompozytowej. Zapisz się do Dentify na wizytę konsultacyjną i dowiedz się czy Twoje wypełnienia wymagają wymiany.
Co powinno zatem wzbudzić Wasze obawy i zasugerować potrzebę wizyty u dentysty?
Spójrzcie na pierwsze zdjęcie, a następnie przewińcie do następnego. Widzicie różnicę, prawda? Pierwsze zdjęcie przedstawia zęba już po wymianie starej plomby na nową, a na drugim zdjęciu widać 2 stare plomby (według pacjentki mają co najmniej 15 lat). Brązowe przebarwienia wyraźnie zaznaczają granicę wypełnień – jest to efekt powstałego rozszczelnienia pomiędzy plombą a tkankami zęba, w którym gromadzą się resztki, ślina oraz bakterie, z czasem doprowadzając do rozwoju próchnicy.
Kolejną rzeczą, która powinna zwrócić Waszą uwagę, jest „haczenie” nici dentystycznej. Jeśli przy nitkowaniu zębów zauważacie, że w jakimś miejscu pojawiła się przeszkoda utrudniająca nitkowanie, nić Wam utyka, przerywa się, to może to oznaczać rozwój próchnicy lub rozszczelnienie wypełnienia w tym konkretnym miejscu. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u dentysty.
Pojawiająca się nagle nadwrażliwość na zimno lub zmianę temperatur również jest jasnym sygnałem, że czas odwiedzić dentystę.
Pamiętajcie, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze lepiej umówić się na wizytę kontrolną, nawet gdyby miało się okazać, że Wasze wątpliwości są przesadzone. Jeśli mieliście długą przerwę od wizyt u dentysty, zajrzyj do tego wpisu aby móc się właściwie przygotować.


Zobacz również

Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?
4 kwietnia 2022
Jaki jest jeden z najczęściej popełnianych błędów przy leczeniu kanałowym?
14 czerwca 2021
3 komentarze
Syl
Dziękuję za wpis! Są to bardzo przydatne informacje, o których czasami łatwo zapomnieć. Kiedy nie ma się ciągłego kontaktu z lekarzem warto jest zasięgnąć wiedzy właśnie na blogach. Odkąd regularnie leczę zęby w https://filldent.pl/ dostaję wiele przydatnych porad. Miałam sporo ubytków, więc teraz czeka mnie kilka miesięcy leczenia. Jeżeli szukacie dobrego stomatologa w Rzeszowie, to serdecznie polecam.
Aleksandra Kasprzak
Super, fajnie że dobrze trafiłaś 🙂
Pingback: