Próchnica,  Stomatologia dziecięca

Czy wiesz, że plomby trzeba wymieniać?

Wypełnienie kompozytowe jest najczęściej wykonywanym zabiegiem stomatologicznym. Ma za zadanie odbudowę tkanek zęba zniszczonych przez próchnicę. Każde wypełnienie ma swój okres przydatności, po którym będzie wymagało wymiany na nowe. To ile dokładnie czasu trwa ten okres przydatności, zależy od wielu czynników, m.in. zastosowanego materiału kompozytowego (oczywiście jak w każdej dziedzinie są lepsze i gorsze materiały), jakości prowadzonej higieny jamy ustnej (nawet idealnie założone wypełnienie nie wytrzyma długo w ustach osoby nie szczotkującej i/lub nie nitkującej zębów), a także umiejętności dentysty wykonującego wypełnienie.

Średnia trwałość plomby kompozytowej światłoutwardzalnej wynosi około 5-7 lat, ale w idealnych warunkach może to być nawet 15 lat.

Co powinno zatem wzbudzić Wasze obawy i zasugerować potrzebę wizyty u dentysty?

Spójrzcie na pierwsze zdjęcie, a następnie przewińcie do następnego. Widzicie różnicę, prawda? Pierwsze zdjęcie przedstawia zęba już po wymianie starej plomby na nową, a na drugim zdjęciu widać 2 stare plomby (według pacjentki mają co najmniej 15 lat). Brązowe przebarwienia wyraźnie zaznaczają granicę wypełnień – jest to efekt powstałego rozszczelnienia pomiędzy plombą a tkankami zęba, w którym gromadzą się resztki, ślina oraz bakterie, z czasem doprowadzając do rozwoju próchnicy.

Kolejną rzeczą, która powinna zwrócić Waszą uwagę, jest „haczenie” nici dentystycznej. Jeśli przy nitkowaniu zębów zauważacie, że w jakimś miejscu pojawiła się przeszkoda utrudniająca nitkowanie, nić Wam utyka, przerywa się, to może to oznaczać rozwój próchnicy lub rozszczelnienie wypełnienia w tym konkretnym miejscu. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u dentysty.

Pojawiająca się nagle nadwrażliwość na zimno lub zmianę temperatur również jest jasnym sygnałem, że czas odwiedzić dentystę.

Pamiętajcie, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze lepiej umówić się na wizytę kontrolną, nawet gdyby miało się okazać, że Wasze wątpliwości są przesadzone.

2 komentarze

  • Syl

    Dziękuję za wpis! Są to bardzo przydatne informacje, o których czasami łatwo zapomnieć. Kiedy nie ma się ciągłego kontaktu z lekarzem warto jest zasięgnąć wiedzy właśnie na blogach. Odkąd regularnie leczę zęby w https://filldent.pl/ dostaję wiele przydatnych porad. Miałam sporo ubytków, więc teraz czeka mnie kilka miesięcy leczenia. Jeżeli szukacie dobrego stomatologa w Rzeszowie, to serdecznie polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *