Higiena i profilaktyka,  Próchnica,  Stomatologia dziecięca

Czy wiesz, że lakowanie zębów jest jedną z najlepszych metod zapobiegania próchnicy?

Zgodnie z raportem CDC (agencji rządowej USA) lakowanie zębów zapobiega próchnicy w 80% przez pierwsze 2 lata po aplikacji laku, a przez następne 4 lata ochrona zmniejsza się do 50%. Jest to jedna z metod profilaktyki próchnicy, obok stosowania pasty z fluorem, lakierowania zębów i regularnych kontroli u dentysty. Przestrzeganie zasad profilaktyki próchnicy od najmłodszych lat, pozwala zachować zdrowe zęby przez cały okres życia.

Na czym polega lakowanie?

Stałe zęby przedtrzonowe i trzonowe (czyli zęby znajdujące się z tyłu) świeżo po wyrznięciu mają na swojej powierzchni liczne bruzdy i zagłębienia anatomiczne, które mogą być bardzo cienkie i głębokie. Często ich budowa uniemożliwia ich dokładne oczyszczanie, przez co w tym miejscu zaczyna rozwijać się próchnica. Lakowanie polega na zalaniu bruzd płynnym materiałem na bazie żywicy BIS-GMA (najtrwalszym materiałem jest Helioseal F), a w niektórych przypadkach glassjonomerem (najczęściej stosowane są glassjonomery GC Fuji, do lakowania najlepiej sprawdza się Fuji Triage), które przede wszystkim mają na celu wypłaszczenie oraz  wzmacnienie tkanek bruzdy. Aby lak spełniał swoją funkcję musi być założony w suchym środowisku, szczelnie i w bruździe, która jest całkowicie wolna od próchnicy. Jest to procedura całkowicie bezbolesna, bardzo dobrze znoszona przez dzieci.

W jakim wieku lakuje się zęby?

Im szybciej zalakowany ząb, tym lepiej. Musi się on jednak całkowicie wyrznąć, bo dopiero wtedy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią suchość zęba. Pierwsze zęby trzonowe (szóstki) wyrzynają się około 6-7 roku życia, drugie (siódemki) wyrzynają się około 11-13 roku życia, natomiast przedtrzonowce wyrzynają się około 10-12 roku życia. Okresy te są mocno zróżnicowane, dlatego ważne są regularne kontrole u dentysty, który wybierze najwłaściwszy czas na zalakowanie poszczególnych zębów. 

Czy zęby mleczne też się lakuje?
Lakowanie zębów mlecznych nie jest standardową procedurą. Zalecane jest u pacjentów z wysoką intensywnością próchnicy – jeżeli w pierwszych wyrzniętych zębach, siekaczach i kłach, pojawia się próchnica to należy zalakować trzonowce mleczne. W przypadku lakowania mleczaków wybiera się materiały glassjonomerowe, które nie wymagają idealnej suchości zęba, ale mają mniejszą wytrzymałość niż materiały na bazie żywic.
 
Jak przebiega procedura lakowania?

W pierwszej kolejności bardzo dokładnie oczyszczam zęba przy użyciu szczoteczki i pasty polerskiej, w razie potrzeby dodatkowo stosuje piaskowanie, a następnie sprawdzam czy ząb jest wolny od próchnicy. Jeśli jest zdrowy to przystępuję do dalszych etapów lakowania. Jeśli bruzda jest przebarwiona i mam jakiekolwiek wątpliwości w kwestii obecności próchnicy, to przejeżdżam przez taką bruzdę bardzo małym i cienkim wiertłem, usuwając zewnętrzne powierzchnie szkliwa. Ta część zęba jest nieunerwiona, więc to również jest całkowicie bezbolesne.

Kolejnym krokiem jest wytrawienie powierzchni szkliwa i zastosowanie systemu wiążącego, co zapewnia właściwe utrzymanie się materiału. Następnie przy użyciu aplikatora zakładam lak, sprawdzam czy nie przeszkadza w zgryzie i na sam koniec poleruję.

Zazwyczaj zalakowanie jednego zęba zajmuje mi około 5-10 minut, w zależności od współpracy dziecka.

Jaka jest cena lakowania zębów? Czy można to wykonać na NFZ?

Obecnie NFZ refunduje tylko lakowanie pierwszych zębów trzonowych (szóstek) do 8 roku życia. Po 8 roku życia oraz pozostałe zęby musicie lakować prywatnie. Koszt zalakowanie jednego zęba to przeciętnie około 80-120zł.

Ile czasu utrzymują się laki i czy trzeba je wymieniać?

Średni czas utrzymania laku wynosi 2-3 lata, ale przy dobrych warunkach wytrzymują nawet 10 lat. Wymagają regularnej kontroli, co najmniej co 6 miesięcy. Jeśli się rozszczelnią lub całkiem wypadną, to należy założyć je od nowa.

Czy lakowanie zębów jest bezpieczne?

Tak, jest to procedura całkowicie bezpieczna, fluor uwalniany z materiału nie dostaje się do krwioobiegu, ponieważ wiązany jest przez tkanki zęba. Poza tym ilości fluoru uwalniane z materiałów stosowanych do lakowania są bardzo małe i nie przekraczają nawet zalecanej dobowej dawki. Nie ma żadnych przeciwskazań do stosowania tej procedury.

Czy u osób dorosłych też można lakować zęby?

Zdanie w tej kwestii są podzielone – osobiście uważam, że u osób z wysoką intensywnością próchnicy lakowanie jest jak najbardziej wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.