
Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od tradycyjnej, manualnej szczoteczki?
Moi pacjenci bardzo często o to pytają. Szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie w połączeniu z nitkowaniem, stanowi podstawę w codziennej higienie jamy ustnej i jest niezbędne dla zachowania jej zdrowia. Ma na celu usunięcie płytki nazębnej, która odpowiada za najczęściej występujące choroby jamy ustnej – próchnicę oraz zapalenie dziąseł. Poszczególne typy szczoteczek – manualne, oscylacyjno-rotacyjne (tradycyjne elektryczne) i soniczne, różnią się między sobą skutecznością w usuwaniu płytki nazębnej.
Zatem który typ szczoteczki wybrać – tradycyjną manualną czy elektryczną?
Badania wskazują jednoznacznie – szczoteczki elektryczne i soniczne usuwają zdecydowanie więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne. W dodatku większość użytkowników tradycyjnych szczoteczek nie potrafi ich używać we właściwy sposób, usuwając zaledwie 30-40% płytki nazębnej – nawet po przeszkoleniu przez higienistkę stomatologiczną. Szczoteczka elektryczna w ciągu minuty wykonuje około 58 000 obrotów na minutę, natomiast szczoteczka soniczna od 31 000 do 62 000. Człowiek nie jest w stanie wykonywać tylu ruchów, niezależnie od tego jaką sprawność manualną posiada. Tradycyjne szczoteczki elektryczne wykonują ruchy oscylacyjno-rotacyjne, a niektóre również ruchy pulsacyjne, natomiast szczoteczki soniczne wykorzystują w swoim działaniu fale dźwiękowe. Wykonują ruchy wymiatająco-pulsacyjne, pracując z częstotliwością minimum 260 Hz wytwarzają fale, które wzbudzają drgania we włóknach i wprawiają w ruch cząsteczki śliny zmieszanej z pastą. Jeśli zastanawiacie się, która szczoteczka jest lepsza – soniczna czy elektryczna, to zagadnienie to rozwinęłam w tym wpisie. Są proste w obsłudze, nie wymagają dużej sprawności manualnej, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby niepełnosprawne czy małe dzieci. Większość modeli ma wbudowany 2-minutowy timer, aczkolwiek według mnie jest to zbyt mało czasu aby dokładnie oczyścić zęby – ja poświęcam na to zazwyczaj 3-3,5 minuty. Pamiętajcie aby nie wykonywać dodatkowych ruchów szczoteczką – wystarczy, że będziecie ją przykładali po kolei do każdego zęba, najpierw wzdłuż powierzchni wargowych zębów, potem podniebiennych/językowych, a na koniec żujących.
Na rynku dostępnych są setki modeli szczoteczek elektrycznych – jak wybrać ten właściwy?
Dla właściwej higieny wystarczy zakup prostego modelu za 100-200zł, droższe opcje mają więcej trybów mycia do wyboru, np. czyszczenie języka, delikatne czyszczenie dedykowany osobom z nadwrażliwością zębów lub pielęgnacja dziąseł, czyli tryb służący do ich masowania (przykłady modeli godnych polecenie znajdują się poniżej). Te najbardziej zaawansowane modele posiadają aplikacje treningowe, analizujące sposób mycia, podpowiadające co poprawić aby osiągnąć jak najlepsze efekty oraz uczące właściwego wykorzystania trybów mycia.
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele końcówek wymiennych do szczoteczek elektrycznych czy sonicznych, różniących się między sobą rodzajem i ułożeniem włosia, dzięki czemu każdy może dostosować swoją szczoteczkę do indywidualnych potrzeb. Do wyboru są między innymi końcówka Sensitive clean z miękkim włosiem dedykowane osobom z chorobami dziąseł oraz nadwrażliwością zębów, końcówka Interspace dedykowana osobom w trakcie leczenia ortodontycznego, a także posiadającymi implanty, korony i mosty protetyczne, a także końcówka Ortho Care Essentials, której włosie umożliwia dokładne oczyszczenie zębów wokół elementów stałego aparatu ortodontycznego.


Na rynku dostępne są również opcje dedykowane niemowlętom, opisuje je w tym wpisie. Dla osiągnięcia optymalnej higieny jamy ustnej sama szczoteczka jednak nie wystarczy, równie ważna jest pasta do zębów zawierająca składniki wspierające zdrowie zębów – z tego wpisu dowiecie się na co zwrócić uwagę przy wyborze pasty. Przygotowałam również krótką listę past do zębów polecanych dla dzieci.


Zobacz również

Szczoteczka elektryczna czy soniczna – którą wybrać?
9 sierpnia 2020
Oczyszczająca pianka do zębów i dziąseł – innowacyjny produkt wspomagający codzienną higienę jamy ustnej
27 sierpnia 2020