Higiena i profilaktyka,  Stomatologia estetyczna

Czy paski wybielające zęby są skuteczne? Krótkie omówienie tej metody.

Wybielanie zębów jest to najprostsza metoda poprawy estetyki uśmiechu. Choć zęby naturalnie mają żółtawy odcień, większość moich pacjentów marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów wybielających, ale tak naprawdę niewiele z nich jest godnych polecenia.

Jeśli interesuje Was skuteczność innych metod wybielania zębów, to możecie o nich przeczytać tutaj i tutaj.

Skuteczność wybielania w dużym stopniu zależy od przyczyn przebarwień zębów. Przebarwienia mogą powstać na skutek wnikania do struktury tkanek zęba barwników (przebarwienia endogenne) lub przylegania do powierzchni szkliwa czynników chromogennych (przebarwienia egzogenne).
Przebarwienia pochodzenia zewnętrznego (egzogennego), np. płytka nazębna, osad nikotynowy, osady po kawie, herbacie, czerwonym winie, dają się łatwo usunąć.

Z tego względu pamiętajcie, że zawsze należy się skonsultować z dentystą przed rozpoczęciem wybielania. Metodę postępowania dostosowuje się do potrzeb każdego pacjenta indywidualnie, uwzględniając rodzaj przebarwień, nawyki dietetyczne, obecność wypełnień w zębach itd. Przed rozpoczęciem wybielania trzeba wykonać higienizację, czyli skaling i piaskowanie. Ma to na celu usunięcie z zębów osadów i kamienia, które nie ulegną wybieleniu.

Na rynku dostępnych jest kilka firm mających w swojej ofercie paski wybielające. Są to między innymi Crest, Biała Perła czy Blanx. Metoda ta pozwala rozjaśnić zęby o 1-2 odcienie. W zależności od wybranego produktu, zakłada się je 1 lub 2 razy dziennie na 30 minut przez 14 dni.Pierwsze efekty widać po kilku dniach. Kurację można powtórzyć co 3-6 miesięcy w celu utrzymania lepszego efektu.

Teoretycznie metoda ta nie jest zła, ale jej głównym problemem jest to, że paski działają tylko w miejscu, do którego bardzo dokładnie przylegają. W związku z tym przestrzenie międzyzębowe nie są wybielane, a to daje mało zadowalający efekt końcowy. W dodatku wybielone przednie powierzchnie zębów bardzo mocno kontrastują z niewybielonymi przestrzeniami międzyzębowymi.

Osobiście odradzam swoim pacjentom stosowanie pasków wybielających. Dużo lepsze i trwalsze efekty daje wybielanie nakładkowe, o którym możecie poczytać tutaj.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.