Stomatologia dziecięca

Co zrobić aby dziecko nie bało się wizyty u stomatologa?

Szacuje się, że lęk dentystyczny dotyczy 5-20% populacji. Przyczyn wystąpienia tego lęku jest wiele. Najczęściej wynika on z traumatycznego przeżycia w przeszłości (np. bolesnego leczenia stomatologicznego), ale może być też wynikiem braku zrozumienia sytuacji i potrzeby leczenia, obecności nieprzyjemnych zapachów i/lub dźwięków, niewłaściwych wzorców przekazywanych przez rodziców lub innych członków rodziny. Czasami dzieci są po prostu lękliwe i na każdą nową sytuację reagują silnym stresem i strachem.

Zawsze staram się, aby pierwsza wizyta dziecka u mnie była wizytą adaptacyjną, bez użycia „strasznych” igieł czy wiertarek. Pozwala to na stworzenie nici porozumienia z dzieckiem, wykształcam u niego prawidłowe postawy i zachowania stomatologiczne. Zawsze staram się umożliwić dziecku poznanie i zrozumienie dlaczego wizyty u dentysty są potrzebne i jaka jest moja rola.

Kształtowanie właściwej postawy stomatologicznej dziecka jest procesem długotrwałym, nie jednorazowym działaniem. Ma ono miejsce na kolejnych wizytach u dentysty, gdy lekarz uczy odpowiednich mechanizmów przezwyciężania lęku, kształtuje postawę współpracującą i pomaga zwiększyć pewność siebie dziecka w gabinecie. Między innymi dlatego regularne wizyty kontrolne są tak ważne.

Jednocześnie bardzo uczulam rodziców i często powtarzam, że muszą pamiętać, że ich postawy i emocje wywierają istotny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Lęk dentystyczny może być przenoszony na dziecko przez rodzica, poprzez transmitowanie odczucia strachu. Dziecko uważnie obserwuje zachowanie i reakcje rodzica, który może nieświadomie przekazywać negatywne wzorce.

Dodatkowo zachęcam rodziców do właściwiego przygotowania dziecka do wizyty. Należy mu wytłumaczyć jaki ma ona cel i jak będzie przebiegała (ważne jest aby nie używać słów indukujących lęk, np. to nie będzie bolało. Zamiast tego można powiedzieć: nic nie będziesz czuł). Nie należy nigdy okłamywać dziecka. Ponadto warto wzmacniać pozytywne postawy u dentysty pochwałami i nagrodami.

Na youtubie dostępne są filmy prezentujące jak wygląda taka wizyta, co ułatwi przygotowanie dziecka na nieznaną sytuację.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *