
Bonding zębów – co to, efekty
Każdy z nas chciałby móc się pochwalić pięknym, szerokim uśmiechem. Niekiedy do ideału brakuje niewiele – wystarczy wyrównać wyszczerbiony brzeg sieczny, domknąć diastemę czy skorygować kształt i kolor. Właśnie w takich sytuacjach sprawdza się bonding zębów (inaczej zwany licówkami kompozytowymi wykonywanymi bezpośrednio w ustach pacjentów). Jest to określenie na zabieg, podczas którego na ząb nakładany jest warstwowo kompozytowy światłoutwardzalny, czyli ten sam rodzaj materiału, który stosujemy do wykonywania wypełnień. Nie jest to jednak dokładnie ten sam materiał, ten stosowany do bondingu ma znacznie lepsze właściwości estetyczne, pozwalające na uzyskanie wyglądu idealnie imitującego wygląd naturalnego zęba. Czasami drobna korekta pozwala uzyskać zniewalający efekt estetyczny. Cała procedura może odbyć się na jednej wizycie w gabinecie. Na końcu artykułu znajdziecie zdjęcia przykładowych metamorfoz uśmiechu.
Jeśli jesteś zainteresowany bondingiem, zapisz się na konsultację do Dentify.
Co możemy uzyskać dzięki bondingowi zębów?
- zmianę koloru zęba
- zamknięcie diastemy i innych przerw między zębami
- wydłużenie korony zęba
- korektę kształtu zęba
- naprawę ukruszonego brzegu siecznego
- naprawę uszkodzonego zęba
- pokrycie przebarwień (białych, brązowych) zęba
- wyrównanie położenia korony zęba w przypadku występowania minimalnego skrzywienia względem zębów sąsiednich
- wymianę starych wypełnień z jednoczesną korektą wyglądu zęba
W dalszej części tekstu dowiecie się jak dokładnie przebiega cała procedura – od kwalifikacji pacjenta do wizyt kontrolnych. Jeśli szukacie innych metod poprawy estetyki uśmiechu, to zachęcam do zapoznania się z tym artykułem.
Zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu bondingu zębów
Jest to jeden z najważniejszych etapów, od którego w dużym stopniu będzie zależała jakość i trwałość wykonanej pracy. W pierwszej kolejności sprawdzam stan zdrowia jamy ustnej pacjenta, czyli czy zęby są wolne od próchnicy, kamienia nazębnego oraz osadów. Ważny jest również stan dziąseł i przyzębia. Jeżeli stwierdzę jakieś nieprawidłowości, to w pierwszej kolejności kieruję pacjenta na higienizację (skaling, piaskowanie oraz polerowanie zębów) oraz leczenie zachowawcze próchnicy.
W następnej kolejności sprawdzam warunki zgryzowe, które mają wpływ na utrzymanie się pracy oraz możliwość jej wykonania. Często pojawia się pytanie czy bonding nadaje się na krzywe zęby. Niestety nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli stwierdzę występowanie zaburzenia zgryzu (wady ortodontycznej, bruksizmu), to następnie oceniam czy wymagają one leczenie i uniemożliwiają wykonanie pracy estetycznej. W razie potrzeby kieruję na leczenie ortodontyczne, protetyczne czy implantologiczne. Zgłaszający się do mnie pacjenci są to często osoby wymagające kompleksowego i długotrwałego leczenia. Niemal zawsze chcą zaczynać od poprawy estetyki zębów przednich, a powinien być to ostatni etap leczenia.
Dobór właściwego koloru materiału
Jeżeli zakwalifikowałam pacjenta do procedury bondingu, to następnym krokiem jest dobranie właściwego koloru materiału kompozytowego. W zależności od wymagań pacjenta albo dobieramy kolor pasujący do koloru reszty uzębienia albo wybieramy zupełnie nowy kolor. Bardzo przydatne przy tym jest wykonywanie zdjęć fotograficznych. Po zaakceptowaniu przez pacjenta nowego koloru, przechodzimy do przygotowania zęba do procedury bondingu.
Przygotowanie powierzchni zęba do procedury bondingu
Ogromną zaletą bondingu jest brak potrzeby szlifowania zęba i usuwania zdrowych tkanek. Wystarczy ząb oczyścić i schropowacić, aby zapewnić właściwe utrzymanie materiału. Jest to całkowicie bezbolesne, ale w razie wystąpienia jakiegokolwiek dyskomfortu można podać znieczulenie. Następnie na ząb nakładany jest bond (z ang. „bond” oznacza „więź”), czyli preparat umożliwiający połączenie materiału z tkankami zęba.
Warstwowa aplikacja materiału oraz polerowanie
Przedostatni etap polega na warstwowym nakładaniu materiału kompozytowego światłuotwardzalnego, nadając zębowi pożądany wygląd. Po nałożeniu ostatniej warstwy, przystępuje się do ostatniego etapu, czyli dopasowania odbudowy w zgryzie oraz wypolerowania. Są to niezwykle ważne etapy, mające ogromny wpływ na ostateczny efekt estetyczny oraz trwałość wykonanej pracy.
Na koniec wykonuje zdjęcia fotograficzne i po uzyskaniu akceptacji pacjenta wizyta się kończy zapisaniem na kontrolę.
Jak długo utrzymuje się bonding zębów?
Ciężko jest podać przedział czasowy, który będzie właściwy dla wszystkich pacjentów. U jednych taka praca będzie funkcjonowała z powodzeniem 10 lat, a u innych po 2 latach będzie wymagać wymiany.
Oto kilka wskazówek, które przekazuje moim pacjentom, jak dbać o „nowe zęby”, aby piękny efekt estetyczny utrzymał się jak najdłużej:
- zadbaj o idealną higienę, czyli szczotkowanie min. 2 razy dziennie, nitkowanie oraz skrobanie języka wieczorem i regularne higienizacje w gabinecie stomatologicznym. Niewłaściwa higiena znacząco skraca czas użytkowania każdej pracy protetycznej!
- ogranicz spożycie czerwonego wina, kawy, herbaty oraz innych „bawiących” produktów spożywczych (ale nie musisz odstawiać całkowicie!)
- jeśli palisz – rzuć, to będzie miało korzystny wpływ na cały Twój organizm
- unikaj gryzienia twardych przedmiotów przednimi zębami, takich jak orzechy, słonecznik, jabłka, długopisy czy ołówki, a także nie obgryzaj paznokci
- nie zapomnij o rutynowych kontrolach co 6 miesięcy
A poniżej kilka przykładów na cuda, jakie można zdziałać bondingiem. Jeśli chcielibyście obejrzeć więcej przykładów, to zachęcam do odwiedzenia profilu doktora Habib na instagramie.



Zobacz również

Złamany, ukruszony lub pęknięty ząb – jak go naprawić?
3 maja 2021
Czy paski wybielające zęby są skuteczne? Krótkie omówienie tej metody.
3 grudnia 2020
2 komentarze
Pingback:
Pingback: