Higiena i profilaktyka,  Stomatologia dziecięca

Bolesne ząbkowanie – jak się objawia, ile trwa i jak łagodzić objawy?

Pojawienie się pierwszych ząbków w jamie ustnej dziecka jest wyczekiwanym przez rodziców momentem, a każde dziecko przechodzi ząbkowanie na swój sposób. Wyrzynanie zębów zaczyna się zazwyczaj około 6 miesiąca życia od dolnych środkowych siekaczy i kończy się około 3 roku życia. Badania wskazują, że objawy ząbkowania pojawiają się nawet u 70% dzieci w wieku do 3 lat i utrzymują się średnio 8 dni.

Jakie objawy towarzyszą ząbkowaniu?

Do najczęściej wymienianych objawów miejscowych ząbkowania należy:

  • zapalenie dziąseł w okolicy wyrzynającego się zęba, objawiające się ich zaczerwieniem i obrzmieniem,
  • nadmierne ślinienie się (choć to wynika również z faktu, że aktywność ślinianek rozpoczyna się około 3 miesiąca życia i dziecko początkowo nie ma w pełni opanowanego połykania śliny), 
  • wkładanie do jamy ustnej rąk lub przedmiotów
  • zasinienie dziąsła nad wyrzynającym się zębem (może to również wskazywać na obecność torbieli zawiązkowej, dlatego jeśli po 4-6 tygodniach od zasinienia dziąsła, nie dojdzie do jego pokazania się w ustach, rodzic musi zgłosić się z dzieckiem na kontrolę u dentysty).

Wśród objawów ogólnych wymienia się

  • drażliwość,
  • niepokój,
  • utratę apetytu,
  • zaburzenia snu
  • temperatura <37°C i katar utrzymujący się 2-3 dni.
Źródło: stjohnskids.com
Gorączka nie jest objawem ząbkowania

Wśród objawów ząbkowania często wymieniane są również: podwyższona temperatura (do 38.5°C), biegunka i wysypka, aczkolwiek Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zaznacza, że nie są to objawy związanie z wyrzynaniem zębów. Musicie pamięć, że około 6 miesiąca życia dziecka zanika odporność nabyta od matki, w związku z tym dziecko w okresie wyrzynania zębów jest bardziej podatne na wszelkie infekcje. Jeśli takie objawy pojawią się u Waszego dziecka, to zgłoście się do pediatry na kontrolę.

Żel na ząbkowanie

Istnieje kilka rodzajów żeli na ząbkowanie: żele ze środkiem znieczulającym, żele z kwasem hialuronowym i żele na bazie roślinnej.

Żele ze środkiem znieczulającym są bardzo popularne, ale zdecydowanie odradzam ich stosowanie. Zawierają zazwyczaj lidokainę lub benzokainę. Zapewniają jedynie chwilową poprawę, efekt znieczulający utrzymuje się 15-30 minut. Z tego powodu wymagają częstej aplikacji, a to z kolei prowadzi do łatwego przedawkowania i poważnego zatrucia, a nawet śmierci. Do najpopularniejszych preparatów tego typu należą Dentinox, Calgel i Bobodent.

Żele z kwasem hialuronowym mają potwierdzoną naukowo skuteczność w łagodzeniu miejscowych objawów ząbkowania. Żel tworzy na powierzchni dziąsła warstwę ochronną, zapobiegając jego podrażnieniu i zmniejszając obrzęk. Są całkowicie bezpieczne i nie wpływają negatywnie na organizm. Przykładowym produktem tego typu jest Gengigel, nie zawiera sztucznych aromatów, konserwantów, cukru ani alkoholu.

Żel na ząbkowanie z kwasem hialuronowym, 17,99zł

Żele na bazie roślinnej najczęściej zawierają wyciąg z rumianku, szałwii, aloesu, mięty, nagietka, eukaliptusa lub prawoślazu lekarskiego. Mają działanie przeciwzapalne, łagodzące i przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu zmniejszają objawy ząbkowania. Dodatek propolisu zapewni również delikatne właściwości przeciwbólowe, poza tym ma on szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwwirusowego. Pantenol i witaminy z grupy B przyspieszają regenerację dziąseł. Na rynku dostępnych jest kilka naturalnych żeli na ząbkowanie do wyboru, m.in. ELGYDIUM Pansoral, Camilia, JACK N’JiLL Teething Gel, Dentosept A mini, Dologel i Dentibaby.

ELGYDIUM Pansorel z rumiankiem i prawoślazem lekarskim, 14,90zł
Camilia ze szkarłatką, rumiankiem i rzewieniem lekarskim, 18,99zł
JACK N’JiLL Teething Gel z rumiankiem i nagietkiem, 11,90zł
Dentosept A mini z olejkiem miętowym, wyciągiem z eukaliptusa, pantenolem oraz witaminami B2 i B3, 15,99zł
Dologel z rumiankiem, propolisem i walerianą, 13,49zł
Dentibaby z rumiankiem, propolisem i walerianą, 8,99zł
Masaż dziąseł i gryzaki

Najlepszy efekt łagodzący objawy ząbkowania zapewnia masowanie dziąseł. Masaż możecie wykonać palcem, wilgotną sterylną gazą lub nakładką silikonową z wypustkami. Musicie być jednak ostrożni, ponieważ dziąsła małych dzieci są bardzo delikatne. Osobiście rodzicom swoich pacjentów zalecam zakup szczoteczki sonicznej dedykowanej dzieciom poniżej 3 roku życia, która nie tylko oczyszcza zęby, ale również masuje dziąsła. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj.

Masaż dziąseł przy użyciu silikonowej nakładki na palec

Warto zaopatrzyć się również w gryzaki silikonowe lub z naturalnej gumy kauczukowej, dzięki którym dziecko będzie wykonywało samodzielnie masaż dziąseł. Można je dodatkowo schłodzić, ale nie zamrażać! Gryzaki muszą być miękkie i elastyczne, aby nie uszkodziły dziąseł oraz zębów. Bardzo ważne jest również to z jakiego materiału są wykonane. Nie mogą zawierać PVC (polichlorku winylu), BPA (bisfenolu), ftalanu ani nitrozaminy. Swoim pacjentom polecam gryzaki Matchstick Monkeys, Oli and Carol i Loulou Lollipop.

Matchstick Monkey gryzak z silikonu spożywczego ze szczoteczką, 67,90zł
Rzodkiewka Oli and Carol z naturalnej gumy z drzewa kauczukowego Hevea, 72zł
MACARON gryzak z silikonu spożywczego z klipsem, 115zł
Metody behawioralne i higiena

W tym trudnym dla dziecka okresie, postarajcie się poświęcić mu jak najwięcej czasu i zapewnijcie odpowiednią ilość atrakcji, tak aby odciągnąć jego uwagę od nieprzyjemnych dolegliwości. Nie zapomnijcie również o przestrzeganiu idealnej higieny jamy ustnej. Wiem, że rodzice czasami ze względu na nieprzyjemne dolegliwości dzieci wolą odpuścić higienę na kilka dni, ale nie jest to dobry pomysł i jedynie nasili problem. Jeżeli interesuje Was jaką pastę najlepiej kupić dziecku, to polecam ten wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *