
Ból zębów po wybielaniu – jak mu zapobiec i jak leczyć
Wybielanie zębów jest procedurą wpływające na zdrowie zębów i zawsze wiąże się z demineralizacją powierzchni szkliwa, czyli utratą jonów wapnia i fosforanowych. Im wyższe stężenie środka wybielającego, tym silniej zachodzi demineralizacja. Gdy proces demineralizacji przeważa nad procesem remineralizacji, to dochodzi do utraty szkliwa pokrywającego zębinę i odsłonięcia kanalików zębinowych. Podczas spożywania zimnych, słodkich czy kwaśnych pokarmów, ruch płynu w kanalikach powoduje ból zębów, czyli nadwrażliwość. Aby zminimalizować ryzyko powstania nadwrażliwości, należy wspierać remineralizację szkliwa w trakcie procesu wybielania.
Wsparcia remineralizacji przed i w trakcie procesu wybielania
O tym jak wspomóc remineralizację i wzmocnić szkliwo zębów opisałam szerzej w tym wpisie. Aby mogła zachodzić efektywnie, w środowisku otaczającym zęby muszą znajdować się jony fluoru, wapnia i fosforanowe. Badania wykazały, że remineralizacja zachodzi najlepiej pod wpływem połączenia fluoru z amorficznym fosforanem wapnia lub fluoru z hydroksyapatytem.
Badania[2] wykazały również, że stosowanie preparatów z 5% azotanem potasu 7-14 dni przed procesem wybielania i w trakcie, minimalizuje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej. Zmniejsza on przewodnictwo nerwowe, a co za tym idzie odczuwanie bólu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wybielania w gabinecie dentystycznym z użyciem środków o wysokim stężeniu utleniacza, po którym dużo częściej zdarza się nadwrażliwość pozabiegowa, niekiedy o bardzo dużym nasileniu.

Coraz więcej żeli wybielających zawiera dodatek którejś z tych substancji, jest to na przykład Philips Zoom (w swoim składzie ma amorficzny fosforan wapnia + fluor + azotan potasu). Jeśli chcecie uniknąć uciążliwego bólu zębów po zabiegu, wybierajcie żele z takimi dodatkami.

Leczenie nadwrażliwości po zabiegu wybielania zębów
Nie zawsze udaje się zapobiec wystąpieniu bólu zębów po wybielaniu. Metod radzenia sobie z tym bólem jest wiele. Różnorodne preparaty wykazują różny stopień skuteczności w zmniejszaniu objawów nadwrażliwości zębiny, przy czym niektóre są stosowane tylko w gabinecie stomatologicznym, a inne samodzielnie w domu. Obecnie nie ma dowodów wskazujących na wyższość któregokolwiek środka, badania udowodniły skuteczność kilku środków.
W pierwszej kolejności zalecam pacjentom stosowanie pasty dedykowanej leczeniu nadwrażliwości, zawierające m.in:
- 5% azotan potasu (Blend-a-Med Pro-Expert Ochrona Przed Nadwrażliwością) – jony potasu dyfundują wzdłuż kanalików zębinowych, co blokuje działanie nerwów, a co za tym idzie, odczuwanie bólu. Zazwyczaj efekt stosowania pojawia się dopiero po ok. 7 – 14 dniach i nie utrzymuje się zbyt długo, więc to jedynie chwilowe rozwiązanie.
- amorficzny fosforan wapnia (ACP, GC Tooth Mousse) – instensywnie wspiera remineralizację szkliwa, specjaliści zalecają szczotkowanie zębów preparatami zawierającymi ACP każorazowo przed i po użyciu żelu wybielającego. W połączeniu z fosfopeptydem kazeiny doprowadza do częściowego zamknięcia kanalików zębinowych. Zapewnia długotrwały efekt i wzmacnia zęby.
- fosfokrzemiany wapnia i sodu (Novamin, Sensodyne Odbudowa i Ochrona) – indukują tworzenie się hydroksyapatytu, który zamyka odsłonięte kanaliki zębinowe. Zapewnia szybką ulgę, a efekt utrzymuje się przez długi czas. Podobnie jak ACP i nanohydroksyapatyt, wspiera remineralizację i wzmacnia szkliwo zębów.
- 8% arginina, węglan wapnia, monofluorofosforan sodu 1400ppm (technologia Pro-Argin, występuje w pastach Elmex sensitive oraz Colgate Sensitive Pro-Relief) – zapewniają natychmiastową ulgę od pierwszego użycia, zmniejszając dolegliwości bólowe o 60%, a efekt utrzymuje się kilka tygodni. Arginina i węglan wapnia tworzą ochronną warstwę na powierzchni zębów, odporną na działanie kwasów i skutecznie uszczelniającą kanaliki zębinowe.
- nanohydroksyapatyt (Vitis, zawiera również 5% azotan potasu oraz monofluorofosforan sodu 1450ppm)- jest szeroko stosowany w medycynie i stomatologii jako substytut kości oraz do remineralizacji zębów. Zapewnia szybką ulgę w nadwrażliwości zębów, zamykając kanaliki zębinowe. Ponadto wzmacnia szkliwo zębów, poprzez intensywną remineralizację.


Zobacz również

Zielona herbata jako skuteczny środek w walce z płytką nazębną i zapaleniem dziąseł
31 sierpnia 2020
Domowe sposoby na wybielanie – nacieranie zębów kurkumą oraz płukanie ust olejem. Czy istnieją jakieś skuteczne domowe metody?
21 października 2020
2 komentarze
Pingback:
Pingback: