Higiena i profilaktyka,  Próchnica

Białe plamy na zębach – jaka jest ich przyczyna?

Pojawienie się białych plam na zębach może być spowodowane kilkoma czynnikami. Nie zawsze muszą oznaczać próchnicę, ogólnie rzecz ujmując, najczęściej jest to zmiana hipomineralizacyjna szkliwa. Wśród przyczyn jej wystąpienia wymienia się:

  • próchnicę (często obserwowane białe plamy na zębach u osób leczonych ortodontycznie),
  • fluorozę, 
  • hipomineralizację urazową,
  • hipomineralizację trzonowcowo-siekaczową (MIH, zmiana rozwojowa o nieznanej przyczynie).
Częstym problemem są również białe plamy, które pojawiają się na zębach po wybielaniu. Najczęściej dochodzi do tego przy stosowaniu środków do samodzielnego użycia w domu, gdy pacjent nie wykona obowiązkowej higienizacji przed rozpoczęciem procesu wybielania. Pozostały na zębach kamień i osady nie ulegają wybieleniu, co daje efekt białych plam na zębach.
 
Fluoroza

Coraz częściej słyszę obawy o powstanie fluorozy w wyniku stosowania pasty z fluorem, ale musicie pamiętać, że fluoroza powstaje w wieku dziecięcym, gdy zęby się rozwijają – osoby dorosłe nie muszą się jej obawiać. W dodatku obecnie bardzo rzadko obserwuje się tą chorobę, w przeszłości jej zwiększone natężenie wiązało się z fluorkowaniem wody pitnej i podawaniem doustnych preparatów fluoru. Obecnie się tego w Polsce nie robi.

Mechanizm powstawania białej plamy hipomineralizycjnej

Pod wpływem działania kwasów bakteryjnych, dochodzi do utraty jonów wapniowych i fosforanowych, czyli demineralizacji szkliwa. Klinicznie widoczne jest to jako biała plama, dobrze odgraniczona od zdrowego szkliwa, o twardej strukturze. W przewlekłym stanie na skutek działania zewnątrzpochodnych barwników przybiera ciemny kolor. Najczęściej takie zmiany lokalizują się na powierzchniach policzkowych (wargowych) i stycznych.

Photo: Dr. Sandra Hincapié Narváez

Dr. Sandra Hincapié Narváez

Leczenie początkowej zmiany próchnicowej bez zastosowania wierteł stomatologicznych

Na tym etapie choroby próchnicowej leczenie jest proste i ogranicza się do zastosowania różnych środków, takich jak preparaty wspomagające remineralizację szkliwa, zawierające fluor (Elmex Gel 21,69zł) czy fosfopeptyd kazeiny (GC Tooth Mousse 49,90zł, w innym wpisie opisałam ten produkt), a w przypadku bardziej zaawansowanych zmian stosuje się preparat Icon. Służy do mikroinwazyjnego leczenia zmian próchnicowych, zawiera kwas oraz żywicę infiltrującą, która jest wchłaniana do układu próchnicowych porów w uszkodzonym zębie, wypełniając go i blokując penetrację kwasów bakteryjnych. Tym samym dochodzi do zahamowania postępu próchnicy. Zinfiltrowana zmiana upodobania się do otaczającego zdrowego szkliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.