
Aparat ortodontyczny – kiedy jest potrzebny
Leczenie ortodontyczne staje się coraz bardziej popularne, również wśród osób dorosłych. Szacuje się, że wady zgryzu występują nawet u 40-60% społeczeństwa. Skąd tak duża liczba? Niestety jeszcze 20-30 lat temu zdrowie jamy ustnej nie było priorytetem. Pamiętam że w moich czasach szkolnych aparat ortodontyczny był powodem docinek i złośliwości ze strony innych dzieci. Dzisiaj sytuacja jest diametralnie inna, coraz więcej osób decyduje się na aparat ortodontyczny i nie jest on już taką rzadkością. Niekiedy drobne defekty estetyczne można poprawić przy pomocy bondingu. Kliknij aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
W jakich przypadkach potrzebny jest aparat ortodontyczny?
Najczęściej występującymi wadami są tyłozgryz, zgryz krzyżowy i zgryz otwarty.
- Tyłozgryz to wada polegająca na zbyt dużym cofnięciu dolnych zębów względem górnych. W bardziej zaawansowanych przypadkach polega na cofnięciu całej żuchwy („dolnej szczęki”) względem szczęki. Najczęściej jest wynikiem oddychania przez usta (zamiast nosem), niewłaściwym sposobem karmienia dziecka z butelki czy szkodliwymi przyzwyczajeniami wykształconymi u dziecka, takimi jak ssanie palca, wargi dolnej czy smoczka.
- Zgryz krzyżowy polega na niewłaściwym zachodzeniu zębów, tzn. według normy górne zęby powinny znajdować się bardziej na zewnątrz niż dolne zęby. Natomiast w przypadku tej wady jest na odwrót, to dolne zęby są ustawione bardziej zewnętrznie niż górne.
- Zgryz otwarty występuje w przypadku braku kontaktu pomiędzy górnymi i dolnymi zębami podczas zagryzania. Wśród przyczyn występowania można wymienić m.in. stałe przygryzanie długopisów i ssanie palca, a także niewłaściwe ułożenie język w trakcie mówienia i połykania.
Każda ta wada nie spełnia norm okluzji (zgryzu) i ją zaburza. To z kolei może doprowadzić do uszkodzenia zębów i ich przedwczesnej utraty. Niewłaściwe ustawienie zębów ma również wpływ na stan dziąseł.
Czas na kilka przykładów





Po czym rozpoznać, że aparat ortodontyczny jest mi potrzebny?
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na konsultację do ortodonty. A po czym w ogóle rozpoznać, że takiej konsultacji potrzebujesz? Stań przed lustrem, zagryź zęby, odsuń policzki i przyjrzyj im się. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi co powinno zwrócić Twoją uwagę:
- stłoczenie przednich zębów, które są obrócone, nachodzą na siebie i nie stoją w równej linii
- część zębów się nie styka
- górne zęby niemal całkowicie lub całkowicie zasłaniają dolne
- jeden lub więcej dolnych zębów znajduje się bardziej na zewnątrz niż górne
- pomiędzy zębami występują przerwy
- jeśli jako dziecko straciłeś jednego lub więcej zębów i braki nie zostały uzupełnione, to niemal na pewno masz zaburzony zgryz.
Jeśli cokolwiek wzbudziło Twoje obawy lub nie masz pewności czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego, zapisz się na konsultację do Dentify.


Jeden komentarz
Pingback: