
Aloes w codziennej pielęgnacji jamy ustnej – właściwości i zastosowanie
Aloes (Aloe barbadensis) to sukulent należący do rodziny Liliaceae. Istnieje ponad 300 gatunków rośliny aloesu, ale gatunek Aloe barbadensis wykazuje najlepsze właściwości lecznicze. Rośnie głównie w suchych obszarach Afryki, Azji, Europy i Ameryki.To popularny środek w domowej hodowli, powszechnie stosowany zarówno jako środek nawilżający, jak i do leczenia drobnych oparzeń, otarć i podrażnień skóry.
Tkanka miąższowa stanowi wewnętrzną część liści aloesu i wytwarza żel Aloe Vera, przezroczysty, cienki, pozbawiony smaku, o galaretowatej strukturze.
Składniki aktywne zawarte w żelu Aloe Vera odpowiedzialne za jego działanie
Do chwili obecnej zidentyfikowano 75 składników aktywnych w stabilizowanym żelu A. vera., w tym witaminy (A, B1, B2, B3, B4, B6, C i E), enzymy (kwaśna fosfataza, alkaliczna fosfataza, amylaza, dehydrogenaza mlekowa i lipaza), minerały (wapń, żelazo, magnez, sód, fosfor) oraz liczne związki organiczne, takie jak aloina, barbaloina i emodyna. Aloes jest również jedną z nielicznych roślin zawierających witaminę B12. Ponadto dostarcza 19 z 20 niezbędnych aminokwasów i siedem z ośmiu nieprodukowanych w naszym organizmie.
W literaturze znajduje się wiele doniesień dotyczących przeciwzapalnego działania żelu Aloe Vera. Właściwości te zawdzięcza sterolom roślinnym, spośród trzech z nich lupeol działa jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy. Kwas salicylowy jest również obecny w żelu, organizm metabolizuje go do związku podobnego do aspiryny, który wraz z lupeolem zapewnia właściwości przeciwbólowe. Dodatkowe działanie przeciwzapalne zapewniają hormony zwane auksynami i giberelinami.
Kiedy warto stosować żel Aloe Vera?
A. vera przyspiesza i polepsza gojenie się ran, poprzez poprawę ukrwienia, działanie antyseptyczne oraz stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu. Saponiny są glikozydami, o których uważa się, że stanowią około 3% żelu A. vera. Są to substancje mydlane o właściwościach antyseptycznych.
Witaminy A, C i E to ważne witaminy antyoksydacyjne, niezbędne w walce ze szkodliwymi wolnymi rodnikami. Wszystkie trzy pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, a witamina C w szczególności pomaga w gojeniu się ran oraz stymuluje wytwarzanie kolagenu. Wit. E również poprawia gojenie się ran.
Antrachinony wyekstrahowane z aloesu (obecne są także u innych roślin), mają działanie wirusobójcze wobec między innymi wirusa opryszczki. Badania wykazały, że A. vera może być skuteczny w leczeniu liszaja płaskiego, choć aby stał się standardem w leczeniu wymaga to przeprowadzenia badań na większej próbie. W innych badaniach z kolei stwierdzono, że 2% żel doustny A. vera jest nie tylko skuteczny w zmniejszaniu oceny bólu i rozmiaru rany, ale także skraca czas gojenia się rany aftowej.
W przypadku aloesu na rynku jest dostępnych wiele produktów do higieny jamy ustnej. Ze względu na swoje właściwości nawilżające, powlekające oraz poprawiające gojenie się ran, jest szczególnie polecany osobom z suchością jamy ustnej oraz użytkującym aparaty ortodontyczne.
Bardzo często dostaje od Was pytania o pastę Forever Bright. Oprócz aloesu zawiera propolis – obie substancje mają dobre działanie przeciwdrobnoustrojowe i ochraniające, ale żadna nie wspiera remineralizacji szkliwa, a to jedna z najważniejszych cech pasty do zębów. Na pewno nie można stosować tej pasty samodzielnie, mogłabym ją polecić do stosowania tymczasowo u osób z suchością jamy ustnej czy zmianami patologicznymi na śluzówce. Chociaż szczerze mówiąc znam pasty o dużo lepszym składzie, które są 3 razy tańsze od tej. Jest to na przykład propozycja od natureON – Aloe Vera Sensitive. Oprócz aloesu zawiera ekstrakt z zielonej herbaty, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, prowadząc do ograniczenia ilości płytki nazębnej oraz zmniejszenia stanu zapalnego dziąseł. Więcej na jego temat możecie przeczytać tutaj. Zawiera również jony potasu zwalczające nadwrażliwość oraz pirofosforany spowalniające powstawanie kamienia nazębnego.


Zobacz również

Szczoteczka elektryczna czy soniczna – którą wybrać?
9 sierpnia 2020
Szczoteczka soniczna dla niemowląt
2 sierpnia 2020
Jeden komentarz
Pingback: